Jedinstveni kulinarski događaj u Hercegovini okupio je više od 20 timova iz BiH i Hrvatske.
Dvanaesto izdanje, već tradicionalne jedinstvene manifestacije "Raštikijada 2024" održano je u Marića gaju, u Ružićima kod Gruda. Raštika, autohtona hercegovačka biljka, stoljećima je igrala ključnu ulogu u prehrani stanovništva ovoga kraja, a ova manifestacija upravo slavi tu vezu s tradicijom, ali i inovativnim načinima pripreme jela od nje.
Ujedno je ovo i prilika da se na jednom mjestu okupe ljubitelji ovog gotovo zaboravljenoga jela te da se razmjene najbolji recepti i iskustva.
"Raštika se od davnina uzgaja po hercegovačkim selima. Jedina je povrtna biljka koja je mogla podnijeti i visoke i niske temperature i bila dostupna tijekom cijele godine, te je kao takva othranila brojne hercegovačke obitelji. Smatrala se sirotinjskom hranom. Međutim, posljednjih godina njena popularnost stalno raste jer se svrstala među najzdravije i najskuplje namirnice zbog njezinih nutritivnih i ljekovitih svojstava", kaže Toni Marić, vlasnik Agroturizma "Marića gaj" koji je glavni "krivac" za održavanje ove manifestacije.
I upravo se kroz nju, u Hercegovini želi podići svijest o važnosti ove izdržljive biljke kao iznimno zdravoj namirnici. Natjecanje u pripremi jela od raštike potaknulo je mnoge da je vrate na jelovnike, ne samo na tradicionalan, nego i na inovativne načine.
"Upravo zahvaljujući ovoj manifestaciji došlo se do puno novih i zanimljivih recepata s raštikom. Mogu se raditi i slatka i slana jela, kolači, sladoledi, napitci...", kaže Marić.
Na ovogodišnjoj Raštikijadi je sudjelovalo više od 20 ekipa iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske, koje su se natjecale za titulu najboljeg jela od raštike, kako tradicionalnog, tako i inovativnog.
Žiri, sastavljen od renomiranih gastro stručnjaka, ocjenjivao je svako jelo prema unaprijed definiranim kriterijima:
Ekipa iz Tomislavgrada, koja se prvi puta natjecala ovdje, proglašena je najšarmantnijom.
"Prvi put smo bili lani, čisto da vidimo šta se događa na Raštikijadi i toliko nas se dojmilo da smo ove godine odlučili sudjelovati u natjecanju", kaže uz smijeh Željko Pokrajčić iz Tomislavgrada, otkrivši da su pripremali tradicionalno varivo od raštike s mesom. "Inače, raštika u Tomislavgradu bude još bolja, raste sporije jer je malo hladnije, uzgaja se na visokoj nadmorskoj visini, preko 900 metara, gdje rano dođe mraz. A raštiku, koja je inače dosta tvrda, treba nekoliko puta mraz što se kaže 'ubiti, tako da je omekša. Zato mi kažemo da je duvanjska još bolja nego hercegovačka."
Nagrade su dodijeljene i u kategoriji tradicionalnih hercegovačkih jela, kao i za najbolje inovativno jelo, a nagrađena je i kulinarska kreativnost.
Ova manifestacija je prilika i da se raštika, otrgne od zaborava i dobije mjesto na trpezama kakvo zaista zaslužuje. A događaj je odavno postao više od samog natjecanja, jer se ovdje osjeti i duh zajedništva i očuvanja baštine i tradicije kroz gastronomiju, zabavu, glazbu i uživanje u autohtonim hercegovačkim proizvodima.
Veliki broj posjetitelja, tako su i ove godine mogli kušati različite kulinarske delicije spravljene od raštike, od slanih do slatkih varijanti s okusom ove biljke. Neki su čak stigli i iz Milana, poput Veselka Borasa, čiji korijeni, inače, vuku iz Gruda.
"Svake godine dolazim, posjetim ovaj događaj, jer ovo je velika tradicija i značajna je za naš kraj. Ljudi ovdje dođu na druženje, upoznavanje, da se kušaju naša jela od raštike, a i da se proba nešto novo. Raštika je sada postala veliki fenomen, jer je najzdravija biljka, a ima je i u Milanu i u Barceloni i u Štutgartu gdje ja boravim i drago mi je da je iz našeg kraja došla", kaže Veselko.
Povrće koje se tradicionalno uzgaja u Hercegovini, nekada se zvala hrana za sirotinju, a danas se smatra najzdravijom i najskupljom namirnicom. U Hercegovini, odnosno u Grudama, žele podići svijest o raštici kao takvoj, gdje je već postala brend upravo zbog jedinstvene manifestacije –Raštikijade.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica