Veselo je bilo na sajmu autohtone delicije od mošta žilavke i blatine, koji je okupio 1.500 posjetilaca.
U Tepčićima kod Čitluka održan je 6. sajam ćuptera, manifestacije koja se održava u čast ove hercegovačke slastice. Sajam već godinama organizira lokalno Društvo "Sv. Ante", kako bi "hercegovačku gumenu bombonu" otrgnuli od zaborava i promovirali na najbolji mogući način. Ove godine, sajam je održan u posebnom ozračju jer je ova slastica nedavno dobila oznaku zaštićenog zemljopisnog porojekla.
Manifestaciju je službeno otvorio Džemil Hajrić, direktor Agencije za sigurnost hrane BiH, koji je naglasio važnost očuvanja tradicije i promocije lokalnih proizvoda, podsjetivši da je oznakom zaštićenog zemljopisnog porijekla, ova tradicionalna slastica od autohtonih sorti vina žilavske i blatine, dobila dodatnu vrijednost i postala ekskluzivni autohtoni prehrambeni proizvod.
Predstavilo se 13 izlagača iz Bosne i Hercegovine i Repubilke Hrvatske, dok je u natjecateljskom dijelu sudjelovalo 40 proizvođača ćuptera. Stručni žiri je imao pune ruke posla kako bi izabrao i ocjenio najbolje napravljen ovogodišnji ćupter.
"Najbolji ćupteri su iz čitlučke općine. Prvo mjesto je osvojila Željka Miletić iz Donjeg Velikog Ograđenika, iz istog mjesta je i Blagica Bevanda, koja je osvojila drugo mjesto, dok je treće mjesto pripalo Tei Šaravanji iz Čitluka", kaže Mario Doko, predsjednik Društva "Sv. Ante" Tepčići.
Dodaje kako je Sajam od iznimne važnosti za ovaj kraj, jer se ćupter na području Čitluka održao odavnina, a nekada je bio jedini izvor slatkoga, posebice za velike blagdane poput Božića. Osim što je natjecateljskog karaktera, ima i prodajnu, duhovnu, te kulturno-zabavnu dimenziju.
Što Hercegovac smisli, teško je nadmašiti: Stara "gumena bombona" za koju će se tek daleko čuti
"Uz autohtonu slatku deliciju, posjetitelji su na mogli uživati i u brojim tradicionalnim hercegovačkim gastrospecijalitetima. I ove godine je zabilježio veliku posjećenost s više od tisuću i pol posjetitelja iz BiH i susjedne Hrvatske, a posebno smo ponosni što je ćupter postao zaštićeni proizvod, zbog čega je ovogodišnji sajam imao svečanu notu", kaže Doko.
Riječ je o unikatnom proizvodu, jedinstvenim za ovo područje i nepoznanica ne samo u BiH, nego i cijelome svijetu.
"Mi imamo prigodu i blagoslov da smo blizu Međugorja, Mostara, turističkih destinacija i da ga možemo iz godine u godinu sve više promovirati, a povratne informacije koje dobivamo od naših prijatelja iz inozemstva su jako pozitivne", navodi predsjednik Društva "Sv. Ante"
Jedno je sigurno, hercegovački ćupter je autohtona slastica koja ima svjetlu budućnost i o kojoj će se u svijetu tek čuti.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica