Pretraga tekstova
Izgradnja minihidroelektrana na rijeci Kraljuščici dovela je do potpunog nestanka vodotoka te uništavanja. Ribari apeliraju na nadležne organe koji su zaduženi za monitoring rada novoizgrađenih objekata za proizvodnju električne energije.
Ribari iz Konjica upozoravaju kako je izgradnja minihidroelektrana na rijeci Kraljuščici dovela do potpunog nestanka vodotoka te uništavanja. Oni apeliraju na nadležne organe koji su zaduženi za monitoring rada novoizgrađenih objekata za proizvodnju električne energije.
Kraljuščica je i sada nominalno rijeka duga 9 kilometara koja se ulijeva u Jablaničko jezero, navodi bistrobih.
“Na našim fotografijama se vidi da je rijeka potpuno presušila, a znamo da bi elektrane trebalo da uzmu određeni dio rijeke u svoje cijevi, a da u vodotoku ostane bar biološki minimum koji je zakonom propisan i koji bi omogućio nesmetan život ribama i ostaloj flori i fauni”, kaže Mirsad Trešnjo, sekretar Organizacije sportskih ribolovaca Konjic, koja je zakonski upravitelj ribolovnim područjem Konjica koje čine rijeka Neretva s pritokama te Boračko i Jablaničko jezero.
Ribari apeliraju na nadležne institucije, posebno one koje su zadužene za izdavanje okolinskih dozvola, da se pozabave monitoringom rada hidroenergetskih objekata na našim rijekama.
“Mi smo bili u obilasku terena, kao što se vidi na pojedinim fotografijama, vode nije bilo nikako kad smo tek došli, da bi, nakon što smo primijećeni, počelo ispuštanje minimalne količine vode u raniji vodotok”, kazao je Trešnjo još jednom apelirajući na nadležne organe da rade svoj posao, sve u svrhu poštivanja zakona, ali i očuvanja naših prirodnih bogatstava.
U obilasku terena s ribarima Organizacije sportskih ribolovaca Konjic bili su i predstavnici ekološke organizacije “Zeleni Neretva” iz Konjica.
Foto: Pixabay/Being_Deepak
Tagovi
Mirsad Trešnjo Kraljuščica Minihidroelektrana Jablaničko jezero Konjic
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
U belgijskoj pokrajini Limburg, u samom srcu regije poznate po uzgoju krušaka, nalazi se jedan voćnjak koji se izdvaja svojom jedinstvenošću. Ondje unutar kupola, takozvanih "Ecotrona", znanstvenici uzgajaju kruške u potpuno kontroliranim u... Više [+]
U belgijskoj pokrajini Limburg, u samom srcu regije poznate po uzgoju krušaka, nalazi se jedan voćnjak koji se izdvaja svojom jedinstvenošću. Ondje unutar kupola, takozvanih "Ecotrona", znanstvenici uzgajaju kruške u potpuno kontroliranim uvjetima, tako da simuliraju klimu kakva se predviđa već u 2040. godini. Uskoro više!
Andrej Žalec
prije 4 dana
Maja Celing Celić, nadam se, da vas što više ljudi zaprati, jer oni koji ne prate nove tehnike sadržaje pa i trendove i ne prilagođavaju se, neče Više [+] moči konkurirati i nemaju svetlu budučnost.