Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Konoplja
  • 14.05.2018. 07:30

Za uzgajanje konoplje najbolji predusjevi su krompir i kukuruz

Sjeme konoplje ima za 20% do 30% slabiju klijavost u polju, nego u laboratorijskim uslovima. Zbog toga bi trebalo koristiti kvalitetno dorađeno i sertifikovano sjeme, a sjetvu obaviti pravovremeno i u dobro pripremljeno zemljište.

Foto: Pixabay / Nikxy
  • 1.395
  • 101
  • 0

Dipl.ing. Jorgovanka Vlajkovac predstavlja agrotehniku proizvodnje konoplje (Canabis sativa L), kroz nekoliko elemenata: plodored, obradu zemljišta, đubrenje, sjetvu, njegu i žetvu.

Plodored i obrada zemljišta u uzgoju konoplje

Kako navodi Vlajkovac, najbolji predusjevi za uzgajanje konoplje su krompir kukuruz, koji su đubreni stajnjakom, kao i zrnaste mahunarke i strna žita. Ona je jara kultura, pa se iza ranih predusjeva strnište ore na oko 10 -15 cm dubine. U jesen, poslije kasnijih predusjeva, obavlja se duboko oranje, do dubine 40 cm. "U rano proljeće, kada se zemljište dovoljno prosuši, drljačama se zatvara zimska brazda, a pred sjetvu sjetvospremačem ravna se i priprema sjetveni sloj za sjetvu", dodaje Jorgovanka.

Đubrenje konoplje

Na srednje plodna zemljišta treba unijeti 150 kg/ha dušika, 120 kg/ha fosfora i 120 kg/ha kalijuma. Prihrana se ne mora obavljati, jer konoplja ima kraću vegetaciju, pa se sva hranjiva unose prije osnovne obrade i predsjetvene pripreme. Tada se unosi nešto više dušika prije osnovne obrade, a ostatak prije predsjetvene pripreme zemljišta. Vlajkovac savjetuje korištenje UREE, jer ona ima produženo djelovanje i sporije se ispire.

Sjetva konoplje

Sjeme konoplje ima za 20% do 30% slabiju klijavost u polju, nego u laboratorijskim uslovima. Zbog toga bi trebalo koristiti kvalitetno dorađeno i sertifikovano sjeme, a sjetvu obaviti pravovremeno i u dobro pripremljeno zemljište. Sije se u drugoj polovini marta i početkom aprila, a može i kasnije, uz sistem za navodnjavanje. Sije se sijalicama za sitno sjeme.

"Konoplja za vlakno sije se na međuredni razmak od 10 cm do 12 cm. Gustina sklopa u sjtvi iznosi od 250 do 300 klijavih zrna na 1m2 da bi se u žetvi ostvario sklop od oko 150 do 200 biljaka/1m2. Količina sjemena iznosi 60 - 70 kg/ha. Konoplja za proizvodnju sjemena sije se na međuredni razmak od oko 60 cm, a u redu oko 20 cm do 30 cm. Dubina sjtve iznosi dva ili tri centimetra", objašnjava Jorgovanka Vlajkovac.

Njega usjeva konoplje 

Ukoliko primjetite pokoricu, razbijte je laganim ili rotacionim drljačama. U konoplji za vlakno ne treba suzbijati korove, jer ona brzo raste i guši ih. U proizvodnji one za sjeme, dve trećine muških biljaka bi trebalo odstraniti kada im se razviju cvjetovi, a sve muške biljke se odstranjuju nakon oplodnje. Međuredna obrada se izvodi pri uzgajanju konoplje za sjeme i to nakon kiše, kada se zemljište dovoljno prosuši.

Žetva konoplje

Problem u žetvi predstavlja dvodomnost, jer se muške i ženske biljke ne razvijaju i ne sazrijevaju ujednačeno. Muške biljke ranije sazrijevaju, pa se u kombinovanom uzgajanju prvo one žanju. Sjemenska konoplja se skida kada je najveći dio semena sazreo. Sjeme treba sušiti ispod 10% vlage.

"Konoplja za vlakno žanje se nakon oplodnje, u prvoj polovini augusta u ranim rokovima sjetve. Žetva se obavlja specijalnim kosačicama sa bočnim kosama. Stabljika se mora prosušiti, zatim se kupe i vežu u snopove oko 20 cm u promjeru i ostavljaju na zraku i suncu da se potpuno osuše, nakon čega se odvoze na preradu", zaključuje Jorgovanka Vlajkovac.


Izvori

Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije


Tagovi

Konoplja Sjetva konoplje Sjeme konoplje Agrotehnika Žetva konoplje


Autorica

Aleksandra Kekić

Više [+]

Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Tko smije taj može, tko ne zna za strah, taj ide naprijed.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

U mirovini su, ali ne miruju..😊 Ana i Slavko su obnovili stari mlin, napravili mini muzej, kućice za najam i zasadili nasade žitarica, voća i povrća od kojih prave različite proizvode. Sve su to zaokružili u jednu lijepu priču koja privlač... Više [+]