Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Ozimi usjevi
  • 22.01.2021. 16:00

Utjecaj stanja tla i vremenskih prilika na stabilan prinos usjeva ozimog žita

Ječam vrlo racionalno koristi vodu, ali nije sklon tlima s visokim podzemnim vodama niti onima koja imaju nedostatak vlage.

Foto: Suzana Pajić
  • 59
  • 170
  • 0

Usprkos tome što se ozimi ratarski usjevi nalaze u periodu mirovanja, postoji potreba njihovog pregleda kako bi se na vrijeme provele potrebne agrotehničke mjere u vrijeme kretanja vegetacijske sezone.

Uspoređujući zabilježene količine oborina na i-Metos uređaju, mjerna postaja Mursko Središće (susjedna Hrvatska, op.ur.) posljednja tri mjeseca 2020. godine s višegodišnjim prosjekom 1990.-2002. godine (podaci DHMZ-mjerna postaja Čakovec) vidljivo je povećanje oborina u mjesecu listopadu i njihovo značajno povećanje u mjesecu prosincu 2020. godine.

Tablica 1. Količina oborina

Mjesec Prosjek 1990.-2002.-DHMZ mjerna postaja Čakovec (mm/m²) Oborine 2020.

 

(mm/m²)

Listopad 95,5 131,6
Studeni 76,6 25,8
Prosinac 58,4 103,8

 

Povećana količina oborina uzrokuje ispiranje hraniva u dublje slojeve tla. Korijenov sustav ozimih žitarica nalazi se u plićem sloju zemlje, u vrijeme kretanja proljetnog dijela vegetacijske sezone i usjevi u tom sloju neće imati na raspolaganju dovoljne količine hraniva, naročito dušičnih.

Plodnost i fizikalna svojstva tla također imaju veliku ulogu u ostvarivanju stabilnih prinosa uzgajane vrste. Visina uroda i kvaliteta zrna pivarskog ili običnog ječma ovisna su o genetskim odlikama uzgajanog kultivara, provedenim agrotehničkim mjerama, no veliki utjecaj imaju i vremenske prilike tijekom vegetacijske sezone uzgoja i plodnost tla.

Ječam je najbolje uzgajati na tlima neutralne reakcije

Ovi usjevi preferiraju rastresite terene osrednje plodnosti s dovoljnim sadržajem humusa. Na onima kisele reakcije u dosta slučajeva možemo primijetiti propadanje. Ječam je najbolje uzgajati na zemljištima neutralne reakcije koja imaju pH vrijednost od 6,8-7,2. Zbog plitko razvijenog korijenovog sustava (najpliće od svih žitarica) nisu u mogućnosti koristiti hraniva iz dubljih slojeva.

Trenutna dubina razvoja korijenovog sustava 

Ječam vrlo racionalno koristi vodu, ali nije sklon tlima s visokim podzemnim vodama niti onima koja imaju nedostatak vlage. Međutim, u velikom broju slučajeva, poljoprivredni proizvođači uzgajaju ga na onima slabije plodnosti, lošijih fizikalnih svojstava, nepovoljne pH vrijednosti te lošijeg vodo-zračnog odnosa i stanja vode u zemlji.

Pregledom stanja usjeva primijećena je sjetva na području s tlima koja imaju izrazito nisku pH vrijednost. Na parcelama je zamijećeno žućenje i propadanje već pred sam početak mirovanja usjeva.

Mlada biljka ječma na kiselom tlu 

Povećana količina oborina tijekom zimskih mjeseci, osim kiselosti zemljišta uzrokovala je ovakvo stanje. Poljoprivrednim proizvođačima koji žele ostvariti stabilne prinose i dobru kvalitetu uroda bez obzira na uzgajanu vrstu, u interesu je poznavati stanje zemljišta na kojima proizvode.

Izvor: www.savjetodavna.hr


Tagovi

Ozimi ratarski usjevi Uzgoj žitarica Agrotehničke mjere Mirovanje


Autorica

Suzana Pajić

Više [+]

Suzana Pajić, dipl.ing.agr.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Ima li ista lakše prodat od peršuna !? 😁