Obilne kiše nastavile su padati u većem dijelu zapadne Evrope i sjeverne Italije. Višak vode zadržao se u mnogim zemljama, stoji u izvještaju Agencije za praćenje usjeva
Izgledi za dobar urod evropskih žitarica i dalje padaju. Zbog loših vremenskih uvjeta u mnogim regijama, Evropska agencija za praćenje usjeva (MARS) revidirala je prognoze prinosa za gotovo sve važne kulture na nivou EU-a - prema dole.
Uprkos tome, procjene su i dalje blizu petogodišnjeg prosjeka. Najviše je smanjena prognoza za prinos durum pšenice, uglavnom zbog lošeg stanja u Francuskoj i Italiji. Predviđanja za običnu pšenicu značajno su smanjena za Italiju, Rumuniju i Nizozemsku.
Obilne kiše nastavile su padati u većem dijelu zapadne Evrope i sjeverne Italije. Višak vode zadržao se u zemljama Beneluksa, zapadnoj Njemačkoj, sjeveroistočnoj Francuskoj i sjevernoj Italiji, što, jasno, negativno utječe i na rast usjeva, ali i rad u polju.
U nekoliko od ovih regija još uvijek traje sjetva jarina, s ukupnim kašnjenjem do dva mjeseca, navode u JRC Mars.
Zbog kombinacije visokih temperaturnih vrijednosti i visoke vlažnosti, uvjeti za rad u polju bili su teški, a pritisak štetočina i bolesti u tim je regijama vrlo visok.
U južnoj Njemačkoj nedavne jake kiše dovele su do poplava. Na istoku te zemlje te jugozapadu i sjeveroistoku Poljske, vlaga u tlu se smanjuje, ali za sada bez negativnih učinaka na kulture.
No, to nije slučaj u dijelovima Mađarske, Rumunije, Ukrajine i Rusije, gdje dugotrajni vodni deficit ostavlja negativan utjecaj na očekivani prinos ozimina. Na istoku Španije, gdje su ukupna očekivanja prinosa pozitivna, toplotni valovi u junu pogoršali su stanje ozimih usjeva, a koji su već bili pogođeni nestašicom vode.
Prema JRC Mars, izgledi za ozimine u Hrvatskoj ostaju iznad petogodišnjeg prosjeka. Obilne kiše u svibnju pozitivno su se odrazile na sve kulture. Prva dekada juna bila je toplija nego inače, a količina padavina znatno iznad prosjeka što je doprinjelo oporavku tla u nekim područjima istočne Hrvatske, stoji u izvještaju.
No, toplije temperature uz nastavak padavina, povećavaju pritisak bolesti što se može odraziti na kvalitetu zrna. Bez obzira na prognozirano sušnije razdoblje, ljetni usjevi bi trebali dati dobar prinos, u skladu s historijskim trendovima.
Kampanju sjetve u velikim dijelovima evropskih regija u kojima se uzgaja riža karakteriziraju kašnjenja, kao posljedica čestih kiša u aprilu i maju. Ipak, u poređenju s 2023., predviđa se povećanje površine zasijane rižom, zahvaljujući višim nivoima snježnih pokrivača i vode u akumulacijama dostupnim za navodnjavanje.
Prognoza prinosa ove žitarice trenutno je u skladu s povijesnim trendovima i 7% je iznad 5-godišnjeg prosjeka na nivou EU.
Tagovi
Autorica