S obzirom na sve napetiju svjetsku situaciju oko žitarica, koju uključuje pad zaliha i iscrpljujući potencijal izvoza Rusije i Ukrajine, očekuje se da će u nadolazećim sedmicama cijene nastaviti rasti
Cijene žitarica na svjetskim berzama prošle su sedmice završile s različitim predznakom. Najveći rast zabilježila je pšenica na Čikaškoj berzi (CBoT), koja je poskupjela za tri posto, piše Farmer.
U Americi je cijena kukuruza dostigla nivo koji je posljednji put zabilježen u oktoru 2023., dok je cijena pšenice na CBoT-u najviša od 10. oktobra prošle godine.
S druge strane, cijene žita na pariškoj berzi (MATIF) su prošle kroz manju korekciju.
S obzirom na sve napetiju svjetsku situaciju oko žitarica, koju uključuje pad zaliha i iscrpljujući potencijal izvoza Rusije i Ukrajine, očekuje se da će u nadolazećim sedmicama cijene nastaviti rasti.
Istovremeno, ostaje rizik zbog nove carinske politike SAD-a i mogućim odmazdama zemalja kojima se iste nameću. Sve oči bile su uprte u Kinu, no Peking do sada nije podigao carine na američko žito i soju.
Pšenica u ugovoru za mart na MATIF-u je poskupjela za 0,8% i iznosila je 232,75 eura za tonu, a u odnosu na prošlu godinu cijene su porasle za 12,2%, no tokom sedmice pala je za 0,9%.
Cijena kukuruza na pariškoj berzi za mart ostala je nepromijenjena i iznosila je 214,25 eura/t. U 2024. je porasla za 21,9%, a prošlse sedmice pala je za 0,8%.
Cijena kukuruza
Na CBoT-u, cijena pšenice u ugovoru za mart porasla je za 3,9% i iznosila 220,46 američkih dolara za tonu. U odnosu na prošlu godinu to je poskupljenje za 2,5%, a prošle sedmice viša je za 3%.
Cijena kukuruza predviđena za mart na berzi u Chicagu porasla je za 0,6% i iznosila 195,37 US dolara/t. U prošloj godini bila je 17%, viša, a prošle sedmice za 1,8%.
Prema izvještaju za februar američkog Ministarstva poljoprivrede (USDA), svjetska proizvodnja pšenice u sezoni 2024./25. iznosit će rekordnih 793,79 miliona tona, što predstavlja porast od 2,59 mil/t. u odnosu na prošlu sezonu.
Krajnje zalihe na kraju tekuće sezone predviđene su na nivou od 257,56 mil/t., što je 9,93 mil/t. manje u odnosu na prošlu sezonu i bit će to najniže u posljednjih nekoliko godina.
Među ključnim svjetskim proizvođačima i izvoznicima pšenice, pad u ovogodišnjim prinosima očekuje se u Rusiji (pad od 10 mil/t.), Evropskoj uniji (13,8 mil/t.) i Ukrajini (0,1 mil/t.).
Cijena pšenice
U isto vrijeme, povećanje proizvodnje pšenice prognozira se u Argentini (porast od 1,85 mil/t.), SAD-u (4,62 mln/t., Kazahstanu (6,47 mil/t.), Kanadi (2,01 mil/t.) i Australiji (6,04 mil/t.).
Prema izvještaju USDA, svjetski prinosi kukuruza u ovoj sezoni iznosit će 1212,47 mil/t., što je pad od 17,6 mil/t. u odnosu na prošlu sezonu. Krajnje zalihe na kraju tekuće sezone trebale bi pasti za 25,5 mil/t.
Kretanje cijena žitarica i uljarica na svjetskim berzama pratite na Baze podataka > Tržište
U SAD-u se prognozira pad proizvodnje od 12,03 mil/t., dok će u Brazilu proizvodnja porasti za 4 mil/t.
U Ukrajini se očekuje pad od 6 mil/t., a u Evropskoj uniji prinosi će biti manji za 3,87 mil/t. U Argentini se očekuje da proizvodnja kukuruza ostane na istom nivou, s prinosom od 50 mil/t..
Tagovi
Autor