Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Rusija
  • 24.09.2017. 11:00

Izvoz oružja nadmašen izvozom poljoprivrednih proizvoda

Naš izvoz poljoprivrednih proizvoda već neko vrijeme nadmašuje izvoz oružja, hvale se u Rusiji.

Foto: Pixabay/kirahoffmann
  • 303
  • 34
  • 0

U Rusiji procjenjuju da bi ovogodišnja proizvodnja poljoprivrednih proizvoda mogla dostići rekord od 133 milijuna tona i da bi Rusija mogla postati najveći svjetski izvoznik poljoprivrednih proizvoda, a podaci Federalne carinske službe Rusije svjedoče kako je u januaru ove godine ruski izvoz ovih roba porastao za 41,9 posto u odnosu na isto razdoblje 2016.

Kako kaže Ivan Rubanov, direktor analitičke grupe vladinog odbora za poljoprivredu, Rusija je sada glavni svjetski izvoznik pšenice i raži i među najvećim je izvoznicima ječma, zobi i drugih žitarica.

"Naš izvoz poljoprivrednih proizvoda već neko vrijeme nadmašuje izvoz oružja", rekao je Rubanov. Rusija je rekordne 2014. godine izvezla poljoprivrednih proizvoda u vrijednosti od 19 milijardi dolara i unatoč prošlim kriznim godinama, tvrde ruski poljoprivredni stručnjaci, izvoz poljoprivredne robe je veći nego izvoz ruskog oružja i vojne tehnike. Izvoz poljoprivrednih proizvoda je u porastu zato što domaće tržište nema potrebu za viškom proizvoda, objašnjava Rubanov i dodaje kako bi "ove godine izvoz poljoprivrednih proizvoda mogao dostići 40 milijuna tona, a to je novi rekord".

Dva su činitelja, kažu, koji osiguravaju rusku konkurentsku sposobnost na svjetskom tržištu.

"To su zalihe hranjive tvari u zemlji i jeftina radna snaga, na što zapravo nismo ponosni. Ipak, ovi faktori nisu bili dovoljni da zadovoljimo potražnju. Tek smo 2014. godine s devalvacijom rublja dobili dodatnu potporu", pojašnjava Arkadij Zločevski, predsjednik Saveza proizvođača žitarica Rusije.

Prošle godine su ruski proizvođači planirali izvesti 42,5 milijuna tona žitarica, ali izvezeno je samo 37 milijuna tona pa je tih pet milijuna tona na domaćem tržištu utjecalo na cijenu. Proizvođači žitarica traže od države neka pronađe nova tržišta ili zamijeniti postojeća kako bi i sav višak mogli izvesti, posebice što opet blago raste cijena pšenice na svjetskom tržištu. Prema podacima Svjetske banke, cijena pšenice je pala s 284,9 dolara za tonu 2014. do 166,6 dolara za tonu 2016. Ove godine cijena je nešto skočila i dosegla 202,5 dolara u augustu.

Foto: Pixabay/kirahoffmann


Autor

Marko Barinin

Više [+]

Miroslav je dugogodišnji novinar i poznavatelj agrara, a najdraža tema su mu prosvjedi :)