Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Rabarbara
  • 12.12.2018. 18:00

Švajcarci otkrili: Sok od rabarbare bolji je od askorbinske kiseline - odlična vijest za organske proizvođače

Dok je voće, tretirano običnom askorbinskom kiselinom, nakon samo nekoliko sati postalo smeđe, ono koje je bilo obrađeno rabarbarinim sokm, trajno je zaštićeno od oksidacije.

Foto: WikimediaCommons/RhubarbFarmer
  • 336
  • 18
  • 0

Istraživači na Sveučilištu za primijenjene znanosti u Zürichu (ZHFAW) prvi su puta koristili sok od rabarbara kao prirodni antioksidans u proizvodnji hrane. I ne samo to, proizvodi su uz sok od rabarbare dulje ostajali svježi

Trajno zaštićeno od oksidacije

Ovo je prvi puta da je sok od rababare korišten kao prirodni antioksidans u industrijskoj preradi plodova. Istraživači iz ZHAW-a su zajedno s partnerom Agrofrucht-Inn, napravili su da čips od jabuke te smrznute jabuke ostanu dulje svježe i to samo pomoću prirodnih sredstva. 

Dok je voće, tretirano običnom askorbinskom kiselinom, nakon samo nekoliko sati postalo smeđe, ono koje je bilo obrađeno rabarbarinim sokm, trajno je zaštićeno od oksidacije, piše Freshplaza. "Ovo otkriće industriji daje veliku prednost u vremenski kritičnim procesima, a sok od rabarbare čini posebno zanimljivim i pogodnim za proizvode, sušeno voće, smrznuto voće ili voćne sokove, ali i za preljeve za salatu", kaže Martin Häfele, istraživač ZHAW-a čiji projekt podržava Udruga švajcarskih proizvođača povrća i Švajcarska udruga voća.

Rabarbara se uklapa u trenutne trendove

Antioksidacijski učinak soka rabarbare otkriven je već sredinom 1990-ih. Rabarbara ima visok sadržaj oksalne kiseline koji štiti od oksidacije. Inače se u očuvanju hrane najčešće koriste askorbinska kiselina ili sumpor dok se rabarbarin sok do sada nikada nije koristio u praksi. "Danas, međutim, rabarbara kao prirodni antioksidans odgovara duhu vremena", tvrdi Häfele. 

Rabarbari odlično odgovara švajcarsko tlo i klima. Zbog ranog razdoblja berbe, od aprila do kraja juna, moguće ju je uzgajati bez pesticida. Na hektaru zemlje moguće je uzgojiti do 30 tona rabarbare, s prihvatljivim troškovima i to u biološkom uzgoju. Budući da je upotreba askorbinske kiseline zabranjena u proizvodnji organskih proizvoda, rabarbara nudi prirodnu mogućnost kontrole enzima. Sok od rabarbara može se upotrijebiti kao antioksidans čak i za košer i halal proizvode.  


Povezana biljna vrsta

Rabarbara

Rabarbara

Engleski naziv: Rhubarb | Latinski naziv: Rheum rhaponticum L. (R. Rhabarbarum L.)

Rabarbara je višegodišnja biljka koja može imati životni vijek i do 30 godina, a u uzgoju je obično 7 – 9 godina. Ako se uzgaja iz sjemena, što se koristi samo rijetko u... Više [+]

Tagovi

Rabarbara Sok od rabarbare Prirodni antioksidans Askorbinska kislena Martin Häfele Košer Halal


Autorica

Maja Celing Celić

Više [+]

Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub.