Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Prerada krompira
  • 10.04.2026. 16:00

Pogon uskoro počinje s radom: Oguljeni i vakumirani krompir iz Rogatice

Domaća proizvodnja krompira, dobit će dodatnu vrijednost i samim tim stvoriti nove prilike za zapošljavanje, kao i stabilnije tržište za proizvođače.

Pogon uskoro počinje s radom: Oguljeni i vakumirani krompir iz Rogatice
Foto: Općina Rogatica

Na području općine Rogatica uskoro bi s radom trebao početi pogon za preradu krompira. U prvoj fazi planirano je plasiranje oguljenog i vakumiranog krompira, dok bi tokom naredne dvije godine bila zaokružena kompletna ponuda proizvoda od zamrznutog krompira.

Bit će to važan iskorak u jačanju lokalne poljoprivrede i ukupnog privrednog razvoja ovog kraja, poručeno je sa Borika, gdje su se sastali predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Poljoprivredne zadruge "Agroplan" i načelnik Rogatice, Ninoslav Prelić.

Sigurniji plasman i održivost gazdinstava

"Rogatica i šira regija imaju izuzetno povoljne prirodne uslove za uzgoj krompira, a kroz razvoj prerađivačkih kapaciteta bit će osigurano da domaći proizvod ne ostane samo sirovina, već da postane konkurentan finalni proizvod na tržištu. Time se direktno potiče povećanje proizvodnje, sigurniji plasman i dugoročna održivost poljoprivrednih gazdinstava", kazala je Jelena Mićić, rukovodilac resora nadležnog ministarstva u Istočnom Sarajevu

pogon Rogatica
Domaća proizvodnja krompira dobit će dodatnu vrijednost

.I u Poljoprivrednoj zadruzi "Agroplan", koja je nosilac ovog projekta, optimistični su u vezi sa širim pozitivnim efektima jednog ovakvog pogona. Poseban fokus ovog projekta je, kako navode, na regionalnom povezivanju, tačnije saradnji sa proizvođačima iz susjednih općina, razmjeni znanja i zajedničkom nastupu na tržištu.

Vjeruju da samo kroz udruživanje i koordiniran pristup mogu postići ozbiljnije rezultate i biti konkurentni na širem tržištu. Istovremeno, sigurni su da razvoj ovakvih inicijativa doprinosi promociji ruralnih sredina kao mjesta pogodnih za život, rad i investiranje.

Razvoj ruralne ekonomije

Načelnik Rogatice, Ninoslav Prelić istakao je da ovaj projekat ima višestruki značaj za lokalnu zajednicu. Domaća proizvodnja krompira, kako je naveo, dobit će dodatnu vrijednost i samim tim stvoriti nove prilike za zapošljavanje, kao i stabilnije tržište za proizvođače.

"Time će direktno biti potaknuto povećanje proizvodnje, sigurniji plasman i kao konačni cilj imat ćemo održavanje postojećih i formiranje novih poljoprivrednih gazdinstava. Naš cilj je da zadržimo stanovništvo na selu, pružimo mu konkretne ekonomske prilike i pokažemo da poljoprivreda može biti moderan i profitabilan sektor", poručio je Prelić, dodavši kako je ovo tek početak jednog šireg procesa u kojem žele da Rogatica postane prepoznatljiva po kvalitetnoj proizvodnji i preradi krompira, kao i primjer uspješnog razvoja ruralne ekonomije.


Autorica

Selma Mujić

Više [+]

Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.

KLUB

#RuralFoto #Selo

"Ljetni dan na selu, miris pokošene trave i zajednički trud koji pokazuje da se najveći poslovi i dalje završavaju zajedno."