Potrošnja ovog mesa raste u svim državama. Razloga je više
Meso peradi zauzimat će 47 posto svjetskog tržišta mesa do 2031. godine, prema izvještaju o srednjoročnim izgledima koje je objavio OECD. Tome najviše doprinosi sklonost prema bijelom mesu među zemljama s visokim dohotkom, a s druge se strane smatra jeftinijom alternativom u odnosu na druge vrste. Također, pišu kako proizvodnja peradi nije toliko zahtjevna, a priprema jela je jednostavna i brza.
Predviđa se da će dostupnost proteina iz ove vrste mesa porasti za 16 posto do 2031. godine i da će do tada činiti 47 posto proteina životinjskog porijekla, a slijede ju svinjetina, janjetina i govedina.
Potrošnja će rasti u svim državama, a potrošačima je dostupna zbog nižih cijena. Očekuje se da će najviše porasti u najmnogoljudnijim zemljama kao što su Kina, Indonezija, Indija, Malezija, Pakistan, Peru, Filipini i Vijetnam.
U zemljama s visokim dohotkom potražnja će se izjednačiti ili opadati s obzirom na starenje stanovništva i veće brige o ishrani koje traže veću raznolikost u izvorima proteina.
Broj grla peradi će se povećati na 31 milijardu, a samim tim se predviđa i rast emisija stakleničkih plinova u sektoru mesa i to za devet posto do 2031. godine. Izuzetak će biti Afrika gdje će emisije rasti za 24 posto, paralelno s povećanjem proizvodnje.
Globalna ponuda mesa će dostići 377 miliona tona do 2031. godine, ali će sporije rasti nego u prošloj deceniji. Kina će biti odgovorna za najveći dio povećanja proizvodnje, a slijede je SAD, Brazil i Indija.
U Evropskoj uniji se predviđa pad proizvodnje tokom ovog perioda zbog povećanja troškova, od inputa do onih za zaštitu životne sredine te smanjenih izvoznih mogućnosti.
Povezana stočna vrsta
Pod peradarstvom prvenstveno podrazumijevamo uzgoj kokoši, čurki, gusaka i pataka. Od peradi se dobivaju izuzetno kvalitetne glavne namirnice poput jaja i mesa, ali uz njih tu su... Više [+]
Tagovi
Autorica