Vreća brašna od januara bi mogla poskupiti za tri KM.
Pojedini mlinari u Bosni i Hercegovini najavili su više cijene brašna od januara naredne godine, zbog očekivanog rasta najniže plaće i viših cijena električne energije.
Kako je u izjavi za Glas Srpske, kazao predsjednik Udruženja mlinara RS-a, Zoran Kos, vreća brašna od 25 kilograma, koja sada košta oko 28 maraka, od januara bi mogla poskupiti za tri KM.
Mlinari kažu i kako do poskupljenja može doći i ranije, u slučaju da cijene žitarica skoče na novosadskoj berzi, zbog globalnih previranja, odnosno odluke Rusije da poveća carine na izvoz žitarica.
Ratari u najvećoj bh. žitnici ne vide opravdanje ovakvih odluka. Predsjednik Udruženja poljoprivrednika "Sela Semberije i Majevice", Savo Bakajlić, u izjavi za Agroklub navodi kako "ni pod tačkom razno" građani ne smiju platiti ceh odluke o većim platama radnika.
"Jadan je ovaj narod što ikako jede ovaj hljeb. Mi proizvođači žitarica smo malo i potrošači, to nas najviše boli u ovoj državi i ovom sistemu. Ako proizvodimo pšenicu za 0,36 KM zašto nam nije namirena razlika u cijeni. Zašto mora samo prerađivačka industrija da živi, a oni dobro žive i kalkulišu", kaže Bakajlić, dodavši da uvoznički lobi dobro radi posao na svojim tokovima i džepovima, a ceh plaćaju poljoprivrednici i građani.
On ističe kako ni u kojem slučaju ne bi smjelo doći do poskupljenja brašna jer vlada stimuliše proizvođače pšenice da proizvode, a koji kasnije „padaju u nesvijest kada roba ode u bescjenje“ te kada na finalnom proizvodu zarade svi osim proizvođača i potrošača.
"Zašto je cijene hljeba već preko dvije marke? Onda bi plata radnika u mlinsko-pekarskoj industriji trebala biti preko 2.500 KM", dodaje Bakajlić.
Trenutno, opravdanje za podizanje cijene brašna ne vide ni u "Mlin-ko-Kopačević" u Donjem Svilaju kod Odžaka, gdje se osim proizvodnom brašna bave i ratarstvom te otkupom pšenice.
"Mi imamo saznanja da će struja poskupiti, ali ne znamo koliko. Nemamo konkretne naznake. Nama je najveći problem brašno iz Srbije, gdje imaju nisku cijenu pšenice. Mi sada ne možemo dizati, kome će ga prodati kada je uvozno i sa PDV-om jeftinije", kaže nam Snježana Kopačević, diplomirani agronom, dodavši da bi ako Rusija digne carine na izvoz pšenice, moglo doći do korekcije.
Cijena pšenice je, kako kaže, još uvijek ista te je prerano govoriti o poskupljenju.
Tagovi
Autorica