Maslinovo ulje u EU proizvodi devet članica, a to su Španija, Italija, Grčka, Portugal, Francuska, Slovenija, Hrvatska, Cipar i Malta. U ovim se zemljama nalazi oko 5 miliona hektara maslinika, a Španija čini više od polovine ukupne površine EU pod maslinjacima.
Europska unija je vodeći proizvođač, izvoznik i potrošač maslinovog ulja u svijetu. Međutim, zbog visoke ekonomske vrijednosti u poređnju s drugim prehrambenim proizvodima, smatra se da ima visok rizik od neusklađenosti i prijevara.
EU okvir za provjeru sukladnosti, učinkovito je doprinjeo poboljšanju kvaliteta proizvoda na tržištu, ali i smanjenju učestalosti lažnih praksi, stoji u zaključku Studije o sprovođenju provjera usklađenosti u sektoru maslinovog ulja u cijeloj EU, a kojeg je objavila Europska komisija.
Naime, EU donosi posebne propise kojima se osigurava redovna provjera sukladnosti na nacionalnom, ali i regionalnom nivou. Svaka država članica odgovorna je za organizovanje i sprovođenje tih provjera.
Studija prvo daje pregled sektora maslinovog ulja u EU, kao i trenutnu situaciju u pogledu provjere sukladnosti i načina na koji djeluju. Zatim daje ocjenu u kojoj mjeri EU okvir za ovu provjeru, omogućava postizanje ciljeva poput osiguranja zaštite potrošača, pravedne trgovačke prakse u odnosima između kupca i potrošača te učinkovito funkcioniranje tržištem.
Maslinovo ulje u EU proizvodi devet članica, a to su Španija, Italija, Grčka, Portugal, Francuska, Slovenija, Hrvatska, Cipar i Malta. U ovim se zemljama nalazi oko 5 miliona hektara maslinika, od kojih se većina posvećuje proizvodnji ulja, a Španija čini više od polovine ukupne površine EU pod maslinjacima.
Španija je ujedno i najveći proizvođač maslinovog ulja od 2015. do 2018., a u prosjeku je činila 63% cjelokupne proizvodnje u EU. U posljednje 3 godine prosječna proizvodnja u ovoj zemlji, dosegla je 1,3 miliona tona godišnje. Gotovo cjelokupna proizvodnja dobiva se u četiri države članice, a to su Španija (63%), Italija (17%), Grčka (14%) i Portugal (5%). One zajedno pokrivaju oko 99% proizvodnje u EU.
Među državama članicama koje ne proizvode ovo ulje, Njemačka je među najvećim potrošačima i čini oko 4% ukupne potrošnje u EU.
Režim maslinovog ulja integrisan je u Organizaciju zajedničkog tržišta (CMO), koja, primjerice, uključuje pravila za podršku sektoru maslinovog ulja i skup specifičnih definicija, oznaka i opisa prodaje koji su relevantni za sektor. Tržišna pravila uključuju pravila o pakovanju, označavanju, saradnji operatora i kontrolnih tijela, te kontrolu označavanja i kazne.
Prema studiji, najčešća kršenja su stavljanje na tržište djevičanskog maslinovog ulja kao ekstra djevičanskog ili stavljanje na tržište pod oznakom "maslinovo ulje", a riječ je o mješavini drugih biljnih ulja (suncokretovo, kukuruzno, palmino, uljane repice itd.) s maslinovim.
Tagovi
Autorica