Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Roboti za korove
  • 05.03.2020. 07:30

Oz, Dino i Ted: Roboti za suzbijanje korova ne zagađuju tlo, a rade i do 8 sati

Robot Oz dizajniran je za primjenu na malim vrtovima, Dino se koristi za velike povrtarske vrste i Ted za vinograde i voćnjake te može pokriti i do 10 hektara dnevno.

Foto: Facebook/ Naïo Technologies
  • 161
  • 13
  • 0

Ljudi koji stoje iza francuskog startup-a nazvanog Naïo Technologies izumili su prvi autonomni robot za suzbijanje korova na elektro pogon čije je korištenje namijenjeno komercijalnim farmama. Razvili su tri vrste mašina, koje izgledom podsjećaju na likove iz Ratova zvijezda. Robot Oz dizajniran je za primjenu na malim vrtovima, Dino se koristi za velike povrtarske vrste i Ted za vinograde i voćnjake te može pokriti i do 10 hektara dnevno, piše modernfarmer.

"Naši roboti za korove su potpuno ekološki. Za brojne poljoprivrednike ručno rješavanje ovog problema predstavlja naporan i skup posao, a i sve je teže naći radnike. S ovim mašinama to više neće biti problem, a što je najvažnije, s njima se i smanjuje upotreba herbicida", objašnjava glasnogovornik fime Anouck Lefebvre.

Ne koriste štetne hemikalije, a može raditi i do 8 sati 

Firma trenutno ima 150 robota koji se upotrebljavaju u Europi, Kanadi i Japanu. Prošle godine Naïo Technologies započeo je s testiranjem za autonomne korove u SAD-u, na 15 različitih komercijalnih farmi uglavnom u Kaliforniji. Dino se koristio na raznom povrću kao što su salata, paradajz, češnjak, kupus, biber i celer i u različitim uslovima tla.

Kontrola EU potpora? Digitalna tehnologija ne nadzire samo stanje usjeva nego i prevarante

"Poljoprivrednik kreira kartu na GPS-u svakog polja koje treba okopati, nakon toga šalje podatke putem USB-a u robot te ga namjesti na početak polja“, objašnjava Lefebvre. Robot Dino može raditi između 6 do 8 sati, zavisno od uslova tla i od toga koliko je alata koristio istovremeno. Baterijama je potrebno oko 8 sati da se napune, a inženjeri rade na sistemu koji će to raditi puno brže. 

Na tržištu postoje brojni slični roboti, ali razlika je u tome što kompanija Naïo Technologies ne upotrebljava hemikalije, njene mašine su dovoljno velike za komercijalnu upotrebu i ne pokreću se na dizel. Roboti se mogu kupiti, ali firma kaže da ih radije iznajmljuje jer na taj način dobije povratne informacije o tome šta još treba nadograditi ili popraviti. 

Hoće li roboti uskoro zamijeniti poljoprivredne radnike?

"Jedno od glavnih pitanja koje se uvijek postavi kada se razvije neka nova mašina za poljoprivredu je ono o gubitku radnih mjesta. Danas je zaista komplikovano pronaći poljoprivrednu radnu snagu u Europi i SAD-u, a ove će mašine nekako nadoknaditi taj gubitak“, kaže Lefebvre. Tvrdi da će, ako se ovako nastavi, za desetak godina roboti biti prisutni u svakom segmentu poljoprivrede.

Roboti će nas spasiti od gladi?

Kompanija je osim za korove razvila i svoj navigacijski sistem kako bi bio standardizovan za bilo kojeg terenskog robota, tako da se može koristiti za razne vrste usjeva. Nedavno su dobili i financijsku pomoć u vrijednosti od 15,5 miliona dolara uz pomoć koje će nastaviti s ulaganjem u istraživanje i razvoj.

Primjenu robota na polju možete pogledati u videu:


Tagovi

Roboti Suzbijanje korova GPS Zaštita okoliša Naïo Technologies Roboti u poljoprivredi


Autorica

Lucija Bencaric

Više [+]

Magistra agroekonomike. Rado istražuje novosti u poljoprivredi.