Pretraga tekstova
Osim zabrane uvoza, Kina će pojačati i suzbijanje insekata koji bi mogli prenijeti bolest na transportnim vozilima, stoji u saopćenju Carinske uprave.
Nakon izbijanja afričke bolesti konja (AHS) u Maleziji, Kina je zabranila njihov i uvoz drugih kopitara, kao i njihove prerađevine. Osim toga, ta će zemlja pojačati i suzbijanje insekata koji bi mogli prenijeti bolest na transportnim vozilima, stoji u saoopštenju Carinske uprave.
Malezijska nacionalna novinska agencija (BERNAMA) je izvijestila da je pet grla s afričkom konjskom bolesti u Terengganu eutanazirano kako bi se spriječilo širenje bolesti.
"Otkrili smo da su sve životinje u dobi između 7 i 15 godina zaražene na dan 27. avgusta, a to su potvrdili i uzorci krvi koji su poslati u laboratorij na analizu", kratko su izjavili.
Nijedan novi slučaj nije otkriven u toj državi od kada su potvrdili prvo izbijanje ove bolesti smrtonosne za konje, a prema izvještaju o praćenju Svjetske organizacije za zdravlje životinja (OIE).
Podsjećamo, Kina je u aprilu izjavila da testira konje u svojim pograničnim područjima nakon što je na Tajlandu otkrivena ta bolest. Tada je ondje uginulo više od 100 grla, a radilo se o prvom izbijanju takve bolesti izvan afričkog kontenta nakon 30 godina.
AHS prema podacima OIE potiče iz središnjih tropskih regija Afrike odakle se proširila u južne i sjeverne dijelove tog kontinenta, a prenose je male mušice, insekti iz grupe diptera (dvokrilci) naziva Biting Midges.
Konji koji pate od ove bolesti imaju groznicu praćenu visokom temperaturom iznad 39°C, otežano dišu, oči su im krvave, desni blijede te gube na kilaži. Ipak, virus ne uzrokuje smrt kod svih slučajeva zaraze.
Tagovi
AHS Afrička bolest konja Kina Malezija Konji Insekti Prenošenje Biting Midges
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
U BiH se otvara prvi pčelarski park i kušaonica meda! Nalazi se u Livnu, osmislili su ga trojica braće Hrga i kažu da je jedinstven i u Europi.🐝🐝🐝
Uskoro priča na @Agroklubu 🍀