Pretraga tekstova
Trgovinski suficit iznosio je 6,9 milijardi eura, što predstavlja povećanje od 28 posto u odnosu na prethodni mjesec i dostiže najviši nivo u posljednje tri godine
Nakon oporavka izvoza u februaru, poljoprivredno-prehrambena trgovina Evropske unije nastavila je napredovati uz značajan porast izvoza u martu. To je rezultiralo trgovinskim suficitom od +6,9 milijardi eura, što predstavlja povećanje od 28 posto u odnosu na prethodni mjesec i dostiže najviši nivo u posljednje tri godine.
Visoki nivo izvoza u martu dosegnuo je 21,5 milijardi eura, što je povećanje od 16 posto u usporedbi s februarom 2023. (i 14 posto više nego u martu 2022.). Uvoz je također porastao nakon tri mjeseca i iznosi 14,6 milijardi eura.
Ovo su glavni zaključci najnovijeg mjesečnog izvještaja o trgovini poljoprivredno-prehrambenim proizvodima koje je objavila Evropska komisija.
U martu 2023. došlo je do značajnog povećanja izvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda iz EU-a, čija je vrijednost u prvom kvartalu 2023. bila 58,2 milijarde eura što predstavlja rast od 13 posto u usporedbi s istim razdobljem 2022. (+6,7 milijardi eura).
Gotovo sve kategorije proizvoda bilježe veće vrijednosti u odnosu na prošlogodišnje brojke. Posebno je povećan izvoz prerađevina od žitarica i mlinskih proizvoda (+1,2 milijarde eura, +24%), prerađevina od voća, orašastih plodova i povrća (+698 miliona eura, +31%), kao i mliječnih proizvoda (+634 miliona eura, +15%).
Tri glavna odredišta bili su Ujedinjeno Kraljevstvo, Sjedinjene Države i Kina. Značajno povećanje izvoza uključivalo je Tursku (+416 miliona eura, +41%, posebno govedina i teletina), Saudijsku Arabiju (+362 miliona eura, +40%, uglavnom žitarice) i Ukrajinu (+274 miliona eura, +45%).
Nakon sezonskog tromjesečnog pada, uvoz ove vrste proizvoda u EU ponovno je počeo rasti u martu 2023. za 10% na mjesečnom nivou. Količinski i vrijednosno, posebno je povećan za šećer i glukozno-fruktozni sirup, žitarice i duhanske proizvode.
Najviše je porastao uvoz iz Ukrajine, Kanade i Ujedinjenog Kraljevstva, dok je uvoz iz Rusije bio znatno ispod nivoa iz 2022. (-44%, -365 miliona eura).
Kada je riječ o prvom kvartalu, tri najveće zemlje za uvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u EU bili su Brazil, Ukrajina i Ujedinjeno Kraljevstvo.
Tagovi
EU izvoz EU uvoz Suficit Rekordan izvoz Ožujak EU trgovina
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393... Više [+]
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu
Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393 korisnika od čega 346 fizičkih i 47 pravnih lica. Fizičkim licima isplaćeno je 290 546 maraka, a pravnim licima 204 186 KM.
Ovo je po prvi put od kako Općina Bugojno iz Budžeta isplaćuje poljoprivredne poticaje, da to uradi u cijelom iznosu i prije proljetne sjetve, što je veliki iskorak za poljoprivredne proizvođače, kojima je sada lakše planirati svoje aktivnosti na imanjima kojima gazduju.
Foto: Bugojno Danas
Selma Mujić
prije 4 dana
Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina. Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina.
Jasmin Hodžić
prije 4 dana
Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇 Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇