Otpad prethodno mora biti adekvatno ispran, postupkom trostrukog ispiranja, odložen u PVC vreće i kao takav se dalje odlaže u kontejnere za tu namjenu.
Ukupno 10 novih kontejnera za odlaganje ambalažnog otpada od pesticida, raspoređen je na više lokacija u Gradišci, Laktašima i Srpcu, odnosno kod poljoprivrednih proizvođača koji posjeduju više obradivih površina i koji u procesu proizvodnje koriste zaštitna sredstva u većoj količini, te samim tim imaju i više ambalažnog otpada od navedenih sredstava za zaštitu bilja.
Pored poljoprivrednih gazdinstava kontejneri su postavljeni i u krugu poljoprivredne apoteke "Golić trade" doo u Gornjim Podgradcima i Sitnešima. Aktivnosti su provedene u okviru projekta Okolinsko prihvatljivo upravljanje postojanim organskim zagađujućim materijama (POP-s) u industrijskom i sektoru upravljanja opasnim materijama u BiH, koji implementira UNDP u BiH, a finansira Vlada Švedske,
Prošle godine postavljena su četiri kontejnera u Gradišci, Romanovcima i Kosjerovu i jedan u Mahovljanima, što ukupno čini 14 kontejnera na području ove tri opštine.
Pružena je mogućnost i ostalim poljoprivrednicima iz tog okruženja da dovoze ambalažni otpad od pesticida na navedena mjesta za zbrinjavanje, koji prethodno mora biti adekvatno ispran, postupkom trostrukog ispiranja, odložen u PVC vreće i kao takav se dalje odlaže u kontejnere za tu namjenu.
Iako značajni za poljoprivredu, pesticidi su opasni za korisnike i okoliš
Pored kontejnera poljoprivrednim proizvođačima podijeljene su: čambo vreće, manje i veće PVC vreće za odlaganje navedenog otpada, zaštitna odijela, maske, rukavice, naočale i ostali promotivni materijal.
U posljednje vrijeme sve češća je upotreba hemijskih sredstava u poljoprivrednoj proizvodnji, bez koje se ne može ostvariti uspješna proizvodnja i dobar prinos, a samim tim treba razmišljati i o adekvatnom odlaganju otpada od fitofarmaceutskih sredstava koji se koriste u zaštiti bilja.
Smiju li se koristiti ostaci preparata za zaštitu bilja od prethodne sezone?
Kod većine naših poljoprivrednika još uvijek nije dovoljno razvijena svijest o samom zbrinjavanju ambalaže od pesticida i njihovom pravilnom ispiranju na kraju upotrebe, a do sada nismo ni imali mogućnost organiziranog sakupljanja i odvoženja otpada, odnosno ambalaže od fitofarmaceutskih sredstava.
Cilj projekta i postavljanja kontejnera za sakupljanje ambalažnog otpada od pesticida je upravo da se razvije svijest građana i spriječi zagađivanje životne sredine, koje nastaje u zemljištu, vazduhu i vodenim tokovima neadekvatnim odlaganjem.
Tagovi
Autorica