Cijeli Zapad je dampirao, isporučivao svoje proizvode u Litvaniju po nižim cijenama. Znali su da ćemo ih mi tamo kupiti. Sada je situacija drugačija, komentira bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko
Aleksandar Lukašenko, predsjednik Bjelorusije, tvrdi da zapadne zemlje od njih traži hranu, navodi portal Ria.
Izjavio je da je molba stigla iz Litvanije. U svom izlaganju se osvrnuo na nekadašnju, obrnutu praksu. Ranije su građani Bjelorusije kupovali jeftine proizvode u Litvaniji i Poljskoj.
"Cijeli Zapad je dampirao, isporučivao svoje proizvode u Litvaniju po nižim cijenama. Znali su da ćemo ih mi tamo kupiti. Izvozili smo valutu", komentirao je.
No, ističe da je situacija sada drugačija, jer je tim zemljama, navodno potrebna hrana iz Bjelorusije. "Granica je do sada bila zatvorena, a razlog je bio kovid, izbjeglice. Danas su na to zaboravili i traže barem malo brašna, heljde i soli", kaže bjeloruski čelnik te dodaje kako bi njegova zemlja mogla prodati hiljade tona soli.
"Mozirsol radi, možemo prodati tone ove soli. Ovo je naša prilika, da znate." Naveo je i da građani susjednih zemalja dolaze da napune rezervoare gorivom.
No, bjeloruski nezavisni portal Zerkalo navodi kako Lukašenkovi navodi nisu tačni. Istražili su kako na granici s Litvanijom nema pojačanog prometa, a što im je potvrdila državna granična služba.
Ipak, pišu kako kod susjeda povećana potražnja za soli, posebno jeftinijom koja, kada se pojavi na policama, brzo i nestane. Panika je uslijedila nakon ruske invazije na Ukrajinu. Također, ondje je veća potražnja za heljdom i rižom, ali da o nestašici ipak ne treba govoriti.
Kada je riječ o gorivu, ono je u Litvaniji značajno poskupjelo pa sada košta od 1,6 do 1,9 eura za litru. Ono je u susjednoj im Bjelorusiji jeftinije, ali postoji ograničenje uvoza za osobnu upotrebu pa se preko granice ne može izvesti više od 10 litara u ručnom spremniku.
"Dakle, oni mogu napuniti rezervoar i kanister goriva te prevesti nekoliko kilograma heljde i soli i slobodno proći kroz carinsku i graničnu kontrolu. No, pitanje je koliko će od toga imati finansijske koristi", zaključuju na portalu Zerkalo.
Tagovi
Autorica
66
Glasova: 6
U svojoj blizini nemam nikakvo odlagalište ili zeleni otok 9,1%
Glasova: 5
Preskupo mi je odvesti ili platiti odvoz otpada 7,6%
Glasova: 3
Isti vrag, svejedno će završiti negdje u prirodi 4,5%
Glasova: 50
Ne ostavljam otpad u prirodi 75,8%
Glasova: 2
Zaboli me za otpad, imam drugih problema 3,0%