Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Klimatske promjene
  • 24.10.2019. 18:00

Do 2050. smanjit će se vrijednost evropske poljoprivrede za 16%?

Prema izvješću Evropske agencije za okoliš, klimatske promjene mogle bi preokrenuti cjelokupni agrobiznis EU jer se očekuje da će produktivnost usjeva u mediteranskim zemljama pasti, dok bi sjeverne i zapadne regije mogle imati dulje sezone uzgoja i pogodnije uvjete za intenzivniju poljoprivredu.

Foto: Depositphotos/alex862.yandex.ru
  • 83
  • 8
  • 0

Nedavno izvješće koje je objavila Evropska agencija za okoliš (EEA) predviđa da bi klimatske promjene do 2050. godine mogle smanjiti vrijednost evropske poljoprivrede za 16%, a zbog sve češćih suša, ali i perioda sa većom količinom oborina. 

Vrijednost zemljišta bi se mogla povećati

Prema izvješću, klimatske promjene mogle bi preokrenuti cjelokupni agrobiznis EU jer se očekuje da će produktivnost usjeva u mediteranskim zemljama pasti (za više od 80% do 2100. godine), dok bi sjeverne i zapadne regije mogle imati dulje sezone uzgoja i pogodnije uvjete za intenzivniju poljoprivredu. Predviđa se kako će se učestalost suša tokom proljeća i ljeta povećati, posebno na Sredozemlju. Zbog toga bi se vrijednost zemljišta mogla povećati za 8% u zapadnoj Evropi, odnosno za još veći postotak u nordijskim i baltičkim zemljama, navodi PROFEL, Evorpsko udruženje prerađivača voća i povrća. 

Dokaz tome su ljeta 2017., 2018., a posebno ove, 2019. godine. Pojedini dijelovi Evrope suočeni su sa nedostatkom vode ili sezonskim sušama, dok drugi doživljavaju poplave, a posljedično tome razvoj štetočina i bolesti. 

Visoka temperatura negativno utječe i na oprašivanje

Diljem Evrope visoke su temperature imale negativne učinke na ljetne usjeve. Visoke dnevne temperature i nedostatak odgovarajuće opskrbe vodom negativno su uticali na oprašivanje, dok su visoke noćne temperature povećale respiraciju biljaka i smanjile dnevno neto sakupljanje biomase. Kao posljedica toga, pao je i prinos. Situacija se još više pogoršala u nekim evropskim zemljama gdje je poljoprivrednicima zabranjeno korištenje površinske ili podzemne vode za navodnjavanje usjeva.

Ovog ljeta zabilježena su najmanje tri toplotna vala s temperaturama koje su dosezale i iznad 40°C u središnjoj i sjevernoj Francuskoj, zemljama Beneluksa, sjeverozapadnoj Njemačkoj i dijelovima Iberskog poluotoka.

U sektoru voća u Evropi, Grčka je pretrpjela veliki grad i nevrijeme koji su snažno pogodili urod breskve i kajsije, a pogođeno je oko 20% površina.

Na kulturama jagoda i trešanja u Evropi su zabilježeni gubici i do 40%, a kasni mrazovi rezultirali su ozbiljnim gubicima uroda maline i šljive. Prerano je prognozirati prinose uroda jabuka, ali kada je riječ o kruškama, on će biti ispod očekivanja. 


Tagovi

Klimatske promjene Suša Grad Posljedice Vrijednost zemljišta


Autorica

Maja Celing Celić

Više [+]

Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub.

Izdvojeni tekstovi

KLUB

#telad i umiljati pas