Pretraga tekstova
Prosječna cijena hektara u Luksemburgu je 47.290 eura. Kako stoje druge države članice?
Prosječne cijene jednog hektara obradivog zemljišta u 2021. kretale su se od niskih 3.661 eura u Hrvatskoj do 47.290 eura u Luksemburgu. Ovi podaci se odnose na devetnaest država članica Evropske unije za koje su dostupni podaci za 2021. godinu, objavio je Eurostat.
Ovaj raspon će vjerovatno biti još širi, jer je, primjerice, prosječna cijena jednog hektara obradivog zemljišta u Holandiji u 2020. bila 71.225 eura, a za 2021. ta zemlja još nema dostupne podatke.
Na regionalnom nivou najviše su bile u španskoj regiji Kanarska ostrva. Prosječno su iznosile 120.477 eura/ha.
Najniža vrijednost je bila u švedskoj regiji Övre Norrland gdje je prosječno dostignuto 1.882 eura.
Prosječna cijena jednog hektara pod trajnim travnjacima u 2021. godini kretala se od niskih 1.423 eura u Bugarskoj do 41.930 eura u Luksemburgu. Treba napomenuti da je u Holandiji u 2020. iznosila čak 59.065 eura.
U većini evropskih regija za koje su dostupni podaci kupovina obradivog zemljišta je bila skuplja od kupovine trajnih livada. Prosječna cijena na grčkim ostrvima u sjevernoegejskom regionu bilo je više od dvadeset puta skuplje - oranice su koštale 37.926 eura, a trajne livade 1.744 eura. U španskoj regiji Murcia obradivo zemljište je koštalo 20.445 eura, a trajne livade 982 eura.
Više faktora utiče na nivo ovih cijena, uključujući nacionalne, kao što su zakoni, ali i regionalne, kao što je klima. Djelovali su i lokalni faktori poput kvaliteta zemljišta, nagiba i drenaže terena. Također treba uzeti u obzir i ponudu i potražnju na tržištu, uključujući i uticaj pravila stranog vlasništva.
Tagovi
Eurostat Cijena zemljišta Hrvatska Cijena obradivog zemljišta Najskuplje zemljište Najjeftinije zemljište
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Patvoreni med, problem sa kojim se su sreće pčelarstvo