Očekuje se da će se godišnja potrošnja mesa u EU smanjiti za 1 kg po glavi stanovnika, da bi dosegla 68,6 kg po glavi stanovnika 2030. godine. Što je još objavila Evropska komisija, saznajte u nastavku.
Očekuje se da će proizvodnja mlijeka u EU rasti, dok će potražnja za peradi u EU kontinuirano rasti tijekom prognoziranog razdoblja, odnosno od 2019. do 2030. godine, objavila je u izvješću Evropska komisija.
Između 2019. i 2030. godine, zahtjevi za održivošću dovest će do umjerenog rasta proizvodnje mlijeka u EU, na 179 miliona tona u 2030. (u usporedbi s 168 miliona tona u 2019.). Sektor će vjerojatno prilagoditi svoje poljoprivredne prakse kako bi povećao produktivnost uz smanjenje stada (očekivano 1,4 miliona krava), omogućujući smanjenje štetnih emisija. Unatoč tome, očekuje se da će EU ostati vodeći svjetski isporučitelj mliječnih proizvoda.
Očekuje se i da će veliki udio rasta proizvodnje mlijeka u EU ići prema preradi sira (24%) zbog stalne globalne potražnje i sve veće domaće industrijske upotrebe. Proizvodnja sira trebala bi porasti s 10,8 milijuna tona u 2019. godini na 11,5 miliona tona u 2030. godini.
Potrošnja konzumnog mlijeka u EU u srednjoročnom razdoblju trebala bi opadati, dok bi potražnja za maslacem mogla i dalje rasti. Kao odgovor na ovaj zahtjev, predviđa se porast proizvodnje maslaca u EU s 2,5 na 2,7 miliona tona.
Nedavna epidemija afričke svinjske kuge ima snažan utjecaj na globalno tržište mesa. U kratkom roku pokrenut će EU izvoz u Kinu za sve vrste mesa, posebice za svinjetinu. Očekuje se da će to unijeti nesigurnosti u vezi s dugoročnim globalnim obrascima opskrbe i trgovine. Osim toga, uz manju dostupnost svinjetine na tržištu EU, to bi moglo dovesti do promjena u navikama potrošača.
Vođeni društvenim zahtjevima, uključujući socijalna, etička, zdravstvena i okolišna pitanja, očekuje se da će se godišnja potrošnja mesa u EU smanjiti za 1 kg po glavi stanovnika, da bi dosegla 68,6 kg po glavi stanovnika 2030. godine. Potrošnja u sektoru goveđeg mesa smanjit će se s 10,8 kg po stanovniku u 2019. na 10 kg u 2030. To će se odraziti na projicirani pad proizvodnje govedine od 9,4% u prognoziranom razdoblju, unatoč malom povećanju cijena tog mesa do 2030.
Suprotno tome, predviđa se da će potražnja za peradi u EU neprekidno rasti između 2019. i 2030. Proizvodnja u EU mogla bi doseći 16,5 miliona tona do 2030., uz potrošnju od 26,6 kg po glavi stanovnika do 2030. i stalnu snažnu globalnu potražnju.
Nedostaje im svinjetine: Počeli jesti meso pasa i kunića, a ukinuli i zabranu na američku perad
Porast globalne potražnje za svinjetinom mogao bi rezultirati kratkoročnim povećanjem proizvodnje svinjskog mesa u EU i višim cijenama. Potonje bi moglo dovesti do snažnijeg pada potrošnje u EU od planiranog. Međutim, kad se azijsko tržište mesa oporavi, očekuje se da će proizvodnja u EU snažno pasti, zajedno s cijenama.
Izvori
Tagovi
Autorica