Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Proizvodi od meda
  • 19.08.2017. 12:00

Perga - skup i ljekovit pčelinji proizvod

Perga je fermentiran polen, koji je 10 puta hranljiviji nego običan. Ako se duže koristi, jača imunitet i tako sprječava nastanak pojedinih bolesti, a naročito pomaže kod oporavka poslije teških operacija i oboljenja.

Foto: Pčelinjak Stanković Mladenovac, Miloš Stanić, Julijana Kuzmić
  • 4.779
  • 377
  • 1

Svi pčelinji proizvodi su jako hranljivi i ljekoviti, a perga je, pored matične mliječi, najljekovitiji i najskuplji proizvod pčela. Ona je u stvari fermentiran polen, koji je 10 puta hranljiviji nego običan.

Stari pčelari kažu da, ako ga posmatramo industrijski, polen je sirovina dok je na cvijetu, polu-proizvod dok je na nogama pčele, a gotov proizvod kad je smješten u košnici i tada postaje perga.

Kako nastaje perga?

Pčelar Miloša Stanića ove godine primio je nagradu za najbolji bagremov med na Novosadskom sajmu poljoprivrede. Objašnjava kako nastaje perga:

"Perga je fermintisan polenov prah koji su pčele smjestile u ćelije saća, a pri tom mu dodale određene kvasce, enzime, fermente, koji nekoliko dana sazrijeva. Pčele saće pune dvije trećine pergom, onda ga pokrivaju slojem meda, pa je on kao takav konzervisan".

Blagotvornost perge za organizam

Ovaj proizvod pčela sadrži preko 200 mikroorganizama obogaćenim šećerima, proteinima, enzimima, aminokiselinama, ugljenim hidratima, prirodnim kvascima, vitaminima - od vitamina grupe B, do vitamina C, D, E, K i drugih. U 100 grama perge nalazi se 13 miligrama rutina, koji naročito jača zidove krvnih žila, pa je zato perga najbolji lijek za kardiovaskularne bolesnike i anemične osobe, a koristi se i za ubrzan rast organizma i učvršćivanje kostiju, u liječenju alkoholizma i nervnih oboljenja.

Stvaranje perge

Gram perge - 1 euro

Perga je za pčele, takozvani, pčelinji hljeb. Koliko je vrijedna govori i njena cijena na tržištu, koja je i do jedan euro za gram.

"Postoji malo pčelara koji vade pergu, jer je u košnici ima jako malo. Pčele je čuvaju za ishranu radiličkog legla i kada bismo mi izvadili pergu, takva košnica bi bila osuđena na propast, jer bi ostala bez hrane za sljedeću generaciju pčela, pod uslovom da u prirodi nema drugih izvora polena ili joj se ne dodaje polen na neki drugi način", objašnjava Stanić i naglašava da u košnici treba uvijek ostaviti minimum perge da bi leglo pčela opstalo u njoj.

Upotreba perge

Fermentiran polen sazrijeva oko 15 dana u saću dok ne postane perga, zatim se vadi posebnim vadilicama i odlaže u bočicama koje se čuvaju u zamrzivaču daleko od sunčeve svjetlosti. U kombinaciji sa medom, perga je konzervisana i može dugo tako da ostane, a da ne izgubi svoja vrijedna svojstva.

Može da se jede kao slatkiš u izvornom stanju, i to ne više od pola kafene žlice za odrasle, ali da se ne žvaće već da se otopi u ustima. Pored meda, može da se koristi i u kombinaciji sa matičnim mlečom i propolisom.

"Pčelinji proizvodi su generalno malo ispitani i sve se svodi na pretpostavke i iskustvo. Med i svi preparati na bazi meda nisu ljekovi, ali se mogu upotrebljavati kao pomoćna ljekovita sredstva. Ako se duže koristi, perga jača imunitet i tako sprječava nastanak pojedinih bolesti, a naročito pomaže kod oporavka poslije teških operacija i oboljenja", napominje Stanić.

Zato i postoji izreka kod pčelara - koristite med kao hranu da ga ne biste koristili kao lijek.

Foto: Pčelinjak Stanković Mladenovac, Miloš Stanić, Julijana Kuzmić


Tagovi

Perga Propolis Matična mliječ Med Lijek


Autorica

Julijana Kuzmić

Više [+]

Diplomirani novinar specijalizovan za agro novinarstvo. U poslu i životu vodi se Ničeovom formulom sreće: jedno "da", jedno "ne", jedna prava linija, jedan cilj...

Izdvojeni tekstovi

KLUB

Ima li ista lakše prodat od peršuna !? 😁