Pretraga tekstova
Na Sokocu je aktivno 130 pčelara koji raspolažu s oko 3.000 društava. Pčela ih, kažu, nikada nije izdala.
Pčelari na Romaniji ove godine su proizveli 30 tona meda. Uprkos lošoj godini, odnosno kišovitom periodu u vrijeme behara i cvjetanja livada prinosima su zadovoljni.
Prema riječima sekretara Udruženja pčelara Glasinac, Slaviše Kneževića, različit je prinos u pojedinim mikrolokalitetima.
On je istakao da za proizvedeni med u najvećem broju slučajeva imaju stalne kupce, koji su se ranije uvjerili u kvalitet ovog proizvoda, piše agencija Srna.
"Cijena kilograma meda je od 25 KM do 30 KM i uvijek se proda, jer zahvaljujući prepoznatljivom kvalitetu romanijski med ima stalne kupce", rekao je Knežević.
Zašto med kristalizira i je li takav siguran za konzumaciju?
U svom stacioniranom pčelinjaku, koji ne seli, na 1.165 metara nadmorske visine u Sokolovićima, kod Sokoca, ovaj pčelar ima 50 društava. Čak je i medvjed u više navrata ulazio u pčelinjak, ali na sreću šteta nije bila velika.
Govoreći o aktivnostima ovog udruženja, Knežević je naglasio kako grupa pčelara Glasinca u ponedjeljak, 28. avgusta, gostuje kod prijatelja pčelara u Boru na velikoj manifestaciji koja se održava na Veliku Gospojinu.
Zoran Batinić iz Primčića, poznat kao proizvođač pčelinjih matica i jedan od najboljih pčelara na području Sokoca, i ovoga ljeta nudi kupcima livadski, bagremov i med u saću, te eliksire i matičnu mliječ.
"Nikada nadu u pčelarstvo ne treba da gubimo. Uvijek one nagrade svoga pčelara da se ne bi razočarao u njih", rekao je Batinić Srni.
Prema podacima Republičkog centralnog registra, na Sokocu je aktivno 130 pčelara koji raspolažu s oko 3.000 pčelinjih društava.
Tagovi
Med Pčelari Prinos meda Udruženje pčelara Glasinac Slaviša Knežević Zoran Batinić
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!