Pretraga tekstova
Sadnja se obavlja u proljeće sadnicama starim od 3 do 5 godina. Možemo je razmnožiti i reznicama, sjemenom i podjelom grma
Svakog proljeća možemo primijetiti prelijepe cvjetove ukrasne dunje Chaenomeles speciosa koja cvjeta zajedno sa prvim cvijećem, visibabama, jagorčevinama, ljubičicama. Potiče iz Japana i Kine, a na evropski kontinent je donijeta krajem 18. vijeka.
Uzgaja se u formi drveta, koje može dostići visinu do 3 m, ili grma, visine 1 do 2 m. Boja cvjetova može biti bijela, crvena, roze. Imaju promjer 3 do 4 cm. Period cvjetanja traje 10 do 14 dana, a počinje od početka marta. Kasne sorte cvjetaju do juna. Grane su prijatne crvenosmeđe obojenosti. Uglavnom imaju trnje. Plod je sitan, tvrd i podsjeća na plod prave dunje.
Sadi se kao pojedinačno drvo ili grm i kao ukrasna živica. Njeno trnje će spriječiti prolaz životinja. Izuzetno je fotofilna biljka, zahtijeva osunčanu lokaciju. U suprotnom postaje kržljava i formira manje cvjetova. Odgovaraju joj južne pozicije zaštićene od vjetra. Otporna je na niske temperature. Od ostalih vrsta podnosi jabuke i kruške, ali je najbolje posaditi dalje od drugih stabala i grmova.
Sadnja se obavlja u proljeće sadnicama starim od 3 do 5 godina. Potrebno je iskopati rupu dubine 80 cm i promjera 50 cm. Odgovaraju joj drenirana, kisela do neutralna zemljišta. Dodaje se đubrivo, najbolje organsko kao što je humus. Dobro je dodati drveni pepeo jer joj je potreban kalij. Prilikom zatrpavanja posađene sadnice obratite pažnju na korijenov vrat. On treba da je u nivou površine zemljišta.
Osim sadnje sadnicama, možemo je razmnožiti reznicama, sjemenom i podjelom grma.
Rezidba se obavlja poslije precvjetavanja. Tada stimuliše rast novih prirasta koji će biti nosioci cvjetanja sljedećeg proljeća. Ako ne želite da se grm ukrasne dunje proširi redovno uklanjajte izdanke iz osnove.
Tagovi
Ukrasni grm Ukrasna dunja Chaenomeles speciosa Cvjetna živica Kako posaditi
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Odstrijeljen još jedan vepar kapitalac kod Dervente
U lovištu Lovačkog udruženja "Motajica" članovi sekcije Lužani su odstrijelili vepra kapitalaca, teškog 162 kilograma. Kilaža od 162 kg ne svrstava ga među najveće primje...