Dodatni mehanizmi kontrole sa terena potrebni zbog prijavljivanja nezasijanih površina za novčane podrške.
"Prodajem robu pored ceste i na pijaci, izdam fiskalne račun i položim na račun obrta na sedmičnom nivou, ali to nije dovoljno da bi ostvarili pravo na poticaje, već moram tražiti od različitih firmi da mi izdaju otkupni blok kako su uzeli robu od mene, i oni mi za to traže 500-700 KM zauzvrat."
Ovako je svoj problem za Agroklub opisao jedan poljoprivredni proizvođač koji se obratio našoj redakciji, navodeći kako je paradoksalno što se Pravilnik o poticanju poljoprivredne proizvodnje u FBiH ne izmijeni u dijelu gdje se ova potvrda traži kao dokaz, budući da prodaju svojih proizvoda svakako pravda fiskalnim računom.
U navedenom pravilniku stoji da je otkupni blok zapravo potvrda za kupovinu poljoprivrednih proizvoda, koji sadrži: ime i adresu prodavača, poslovno ime i sjedište otkupljivača, PDV/porezni broj, vrstu, količinu – broj komada, cijenu proizvoda i datum izdavanja i izdaje se samo za fizičke osobe.
Iz Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva u svom odgovoru na uput Agrokluba, zbog čega je neophodna navedena potvrda, podsjećaju da se isplata novčanih podrški u okviru modela poticanja proizvodnje najvećim dijelom zasniva na plaćanjima po hektaru zasijane površine i grlu stoke. Izuzetak je, napominju, proizvodnja mlijeka u kojoj se novčana podrška proizvođačima isplaćuje po litru.
Kontrole na terenu po modelu poticaja proizvodnjama provode službenici kantonalnih ministarstava poljoprivrede.
"Resorno federalno ministarstvo radi na unapređenju sistema kontrole zasijanih površina te je pored zapisnika kantonalnih službenika, uvelo još neke dodatne mehanizme kontrole sa terena a s ciljem utvrđivanja stvarnog činjeničnog stanja zbog prijavljivanja nezasijanih površina za novčane podrške", navode iz FMPVŠ, dodajući da je jedan od tih mehanizama kontrole dokaz o prodaji dijela proizvedenih proizvoda, najčešće jedne trećine prosječnog uroda otkupljivaču koji je u sistemu PDV-a.
Na taj način, ističu, ministarstvo dobiva i objektivan dokaz da je podnositelj zahtjeva zaista i ostvario proizvodnju na površini koju je prijavio za novčanu podršku.
Dakle, proizvođači mogu dio svojih proizvoda prodavati i na malo (pijace, štandovi, tržnice, vlastiti maloprodajni objekt), ali za ostvarivanje novčane podrške dio proizvoda ipak moraju prodati i otkupljivačima.
"Ovaj sistem zbog sprečavanja malverzacija mora biti zadržan do uspostave sveobuhvatnijeg i modernijeg sistema nadzora zasijanih površina putem satelita odnosno dronova", preciziraju iz resornog ministarstva.
Dakle, bez obzira na izdavanje fiskalnog računa od strane obrta, bez potvrde o otkupu, poticaja nema. No, iz ministarstva dodaju i kako relativno često vrše izmjene i dopune pravilnika kojima se
propisuju uvjeti za ostvarivanje prava na novčane podrške, upravo iz razloga kako bi se propisani uvjeti prilagodili zahtjevima koji dolaze od poljoprivrednih proizvođača čime omogućavaju pravo na novčane podrške što je moguće većem broju poljoprivrednih gazdinstava.
"S tom praksom, ministarstvo će nastaviti i u budućnosti te će svojim propisima nastojati obezbijediti adekvatan sistem nadzora ali i obezbijediti mogućnost poljoprivrednim proizvođačima da apliciraju za novčane podrške shodno zakonskim propisima", zaključili su iz FMPVŠ.
Naš izvor s početka ove priče navodi kako pojedini proizvođači nemaju potrebe predavati robu otkupljivačima, jer sve što proizvedu mogu prodati, no zbog pravila, prinuđeni su davati proizvode u otkup, nekada i po nižoj cijeni, kako bi ostvarili novčane podrške.
Tagovi
Autorica