Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Objavljen pravilnik
  • 14.02.2025. 16:00

Koliki su poticaji poljoprivredi u Republici Srpskoj za 2025. godinu?

U okviru direktne podrške ostvaruje se pravo podršku stočarskoj i pčelarskoj proizvodnji te premije za priplodnu stoku, mlijeko, muzna grla i proizvodnju mesa.

Koliki su poticaji poljoprivredi u Republici Srpskoj za 2025. godinu?
Foto: AK grafika
  • 751
  • 42
  • 0

U Službenom glasniku Republike Srpske objavljen je Pravilnik o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih poticaja za razvoj poljoprivrede i sela RS, a koji podrazumijevaju pravo na podršku tekućoj proizvodnji, kapitalnim investicijama, ruralnom razvoju te sistemske i ostale mjere.

Nastavku donosimo sažeti pregled visine iznosa podrški, a kompletan pravilnik dostupan je ispod ovog teksta.

Visine podrški

U okviru direktne podrške ostvaruje se pravo podršku stočarskoj i pčelarskoj proizvodnji te premije za priplodnu stoku, mlijeko, muzna grla i proizvodnju mesa.

Pravo na premiju za uzgoj steonih kvalitetno-priplodnih junica imaju korisnici koji su proizveli i uzgojili najmanje dvije u ravničarskom ili jednu u brdsko-planinskom području u vlastitom zapatu ili uzgojili najmanje tri junice za dalju reprodukciju od nabavljene (kupljene) teladi u dobi do šest mjeseci. Također, oni koji su proizveli i uzgojili najmanje tri umatičene steone kvalitetno-priplodne junice u vlastitom zapatu, a čije su majke u kontroli proizvodnosti. Premija iznosi do 250 KM, odnosno do 500 KM po grlu.

Za uzgoj u sistemu krava-tele pravo na podršku ostvaruju oni koji posjeduju najmanje 12 kvalitetno-priplodnih grla čistih mesnih rasa, kao i oni koji imaju najmanje sedam grla kombinovanih rasa (osim križanaca sa holštajn rasom), koje daju potomstvo i od kojih je
jedini prihod prirast teleta. Premija iznosi do 600 KM, odnosno 350 KM.

Objavljen Nacrt programa poticaja u FBiH, prva reakcija: "Ovo je nakaradno"

Za uzgoj kvalitetno-priplodnih krmača premija iznosi do 400 KM po grlu za priplodna grla čistih rasa i hibrida poznatog porijekla, te do 200 KM po grlu za grla koja nisu umatičena i za koja se ne vodi uzgojna dokumentacija. Pravo na premiju za uzgoj priplodnih i kvalitetno priplodnih ovaca i koza imaju korisnici poticaja čije osnovno stado ima najmanje 50 ovaca, odnosno 30 ovaca plemenitih rasa ili deset koza. Premija iznosi do 70 KM po grlu za priplodna grla čistih rasa i do 25 KM po grlu za ovce i koze koje nisu umatičene i za koje se ne vodi uzgojna dokumentacija.

Za proizvedeno i prodato kravlje mlijeko premija iznosi do 0,28 KM po litru, a za otkupljeno ovčije i kozje mlijeko do 0,65 KM po litru.

Pravo na premiju po grlu za muzno grlo, ostvaruju oni koji imaju najmanje dvije krave upisane u RPG, koji su u sistemu otkupa ili koji prerađuju mlijeko na poljoprivrednom gazdinstvu i registrirani su. Premija iznosi do 500 KM po muznom grlu, a za korisnike poticaja iz jedinica lokalne samouprave koje su iznad 1.000 metara nadmorske visine obračunava se dodatna od 200 KM.

Za proizvodnju tovnog materijala – junadi, premija iznosi do 300 KM po grlu, za utovljene svinje do 60 KM po grlu, za proizvodnju brojlera do 0,15 KM po kljunu, ćuraka do 3 KM po kljunu. Premija za proizvodnju i uzgoj pčela iznosi do 12 KM po pčelinjem društvu.

Voće i povrće

Kada je riječ o podršci voćarima, pravo na premiju za proizvedeno i prodato voće imaju proizvođači koji proizvedu i prodaju voće u minimumu obima proizvodnje po vrstama, i to za:

  • jabučaste i koštičave voćne vrste sa zasadom - minimum 1 ha po vrsti, sa najmanje 10.000 kg za jabuku, odnosno 5.000 kg za krušku, breskvu, nektarinu i šljivu, te 2.500 kg za trešnju i višnju,
  • jagodaste i bobičaste voćne vrste - minimum 0,1 ha po vrsti sa najmanje 500 kg po voćnoj vrsti,
  • grožđe - minimum 0,5 ha sa najmanje 2.000 kg,
  • jezgraste vrste - minimum 0,5 ha sa najmanje 1.000 kg za orah, te 500 kg za ostale jezgraste vrste,
  • maslinu - minimum 0,3 ha sa najmanje 1.500 kg

Visina premije iznosi do 0,20 KM po kilogramu voćnih vrsta, osim za malinu, lješnjak, orah, borovnicu i ribizlu, a za koje iznosi do 0,40 KM po kilogramu i industrijske jabuke i kruške za koje iznosi do 0,10 KM po kilogramu.

Novčane naknade za proizvedeno i prodato povrće i gljive imaju proizvođači koji ostvare minimum obima proizvodnje po vrstama, i to za:

  • povrće u zatvorenom prostoru minimum 0,1 ha sa najmanje 1.500 kg po vrsti povrća,
  • povrće na otvorenom prostoru minimum 0,5 ha ukupnih površina povrća, odnosno 0,05 ha ukupnih površina krastavca kornišona, sa najmanje 1.000 kg po vrsti povrća, odnosno 500 kg za kornišone,
  • gljive, najmanje 30.000 kg na godišnjem nivou

Visina premije iznosi do 0,20 KM po kilogramu za sve vrste povrća, osim bijelog luka za koji iznosi do 1 KM po kilogramu i gljiva za koji iznosi do 0,70 KM po kilogramu.

Pravo na poticajna sredstva za proizvodnju merkantilne pšenice u 2025. godini imaju proizvođači koji su izvršili jesenju sjetvu u 2024. godini, na minimalno 1 hektar i koji primijene preporučene sjetvene normative od minimalno 200 kg sjemenske pšenice po hektaru, a iznosi 500 KM/ha. Jednaki iznosi podrške planirani su i za uljanu repicu i suncokret.

Naslovna fotografija: Shutterstock/BearFotos/MPŠVRS


Dokumenti


Tagovi

Novčane podrške Visina poticaja Visina premija Premija za mlijeko Poticaji za voće Poticaji za povrće