Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Prirodni sapuni
  • 30.11.2024. 14:00

Ne, nisu krofne! Ovo su prirodni sapuni, a evo kako ih možete napraviti

Vanjini sapuni ne sadrže vještačke boje i mirise, u njih ne dodaje konzervans i pravi ih bez kuhanja. Na taj način, sapun zadržava sva ljekovita svojstva sirovina koje se dodaju u njih. Otkrila nam je i recept

Foto: Sanja Dovečer
  • 105
  • 11
  • 0

Kada se spoje znanje i kreativnost, kao što to radi Vanja Ratković, diplomirani biolog iz Valjeva u Srbiji, nastaju domaći, potpuno prirodni ručno pravljeni sapuni. Od maslinovog i kokosovog ulja, uz dodatak ljekovitog bilja i voćnih kaša, pravi jedinstvene proizvode.

Ono na šta je posebno ponosna je činjenica da njeni sapuni ne sadrže vještačke boje i mirise, u njih ne dodaje konzervans i pravi ih bez kuhanja. Na taj način, zadržava sva ljekovita svojstva sirovina koje se dodaju u njih.

Kako napraviti sapun kod kuće? 

Ako želite da napravite domaći sapun od maslinovog i kokosovog ulja uz dodatak aloje, preporučuje jednostavan proces koji se može obavljati u kućnim uslovima.

"Prvo se opere četiri do pet listova aloje i onda se drže u vodi da izađu štetne komponente. List se potom očisti i u jednu posudu odvoji samo sloj želatinastog gela. Bude otprilike oko 75 ml gela i onda se doda još toliko vode", objašnjava nam proceduru, dodajući da se zatim sve izmiksa.

Izdvajanje gela iz aloje 

"Zatim se stavi u zamrzivač da se zaledi kako se pri dodatku baze ne bi uništile hranljive materije iz aloje."

Najvažniji proces je saponifikacija

Za proces saponifikacije "odgovoran“"je 40% natrijum-hidroksid, koji se dodaje u aloju.

"Kada se soda doda u rastvor aloje, oslobađa se toplota i tada treba biti veoma oprezan, jer je to koncentrovan rastvor i može da ošteti kožu", savjetuje naša sagovornica.

Koristi isključivo maslinovo i kokosovo ulje, ali ne i palmino za koje kaže da je jeftinija varijanta.

Sjedinjavanje ulja... 

"Mnogo bolji efekat na kožu imaju maslina i kokos. Koristim isključivo organsko maslinovo ulje, kao i kokosovo koje je u čvrstom stanju i prije korištenja ga treba staviti u vodeno kupatilo gdje je temperatura oko 60 stepeni. Kada se otopi, onda se 150 ml doda u maslinovo ulje."

Esencijalna ulja i mineralne boje 

Nakon što su se dva ulja sjedinila, dodaje se natrijum-hidroksid koji će cijelu smjesu pretvoriti u sapun. 

"Smjesu miješamo štapnim mikserom dok se ne dobije konzistencija koja liči na puding", slikovito objašnjava i dodaje da se zatim dobijena masa razliva u kalupe.

Smjesa koja liči na puding se razliva u kalupe, a onda se suši mjesec dana

"Treba da stoji 24 sata, a potom se suši mjesec dana."

U ovako dobijen sapun ne dodaje boje. Tamo gdje ih ima, one su prirodne mineralne koje su potpuno bezbjedne za kožu.

"Mogu se dodati esencijalna ulja, ali u ovaj sapun koji smo sada napravili ne dodajem, već će on imati blagi miris aloje. Dobar je za hidrataciju suhe kože."

Koji duže traje - prirodni ili fabrički?

Često se postavlja pitanje cijene i zašto su prirodni sapuni skuplji od onih fabrički pravljenih.

"Velika je razlika u trajanju sapuna. Za razliku od fabričkih koji traju oko 15 dana, ovaj može da vam traje i do mjesec i po ako se umivate i tuširate sa njim. A kvalitet je neuporediv.“

Sapune od kozjeg mlijeka možete napraviti i sami

Vraćamo se na proces pravljenja. Kada se smjesa razlije u kalupe, temperatura je oko 40 stepeni, onda se pokrije papirom i umota u ćebe.

"Što duže sapun bude zadržavao toplotu, bolje će se stegnuti, brži je proces saponifikacije. Poslije 24 sata vadi se iz kalupa i reda na policu. Da bi se koristio, treba da 'odleži' četiri sedmice."

Prirodni sapuni su dar prirode 

Jedna od kombinacija mogu biti mlijeko i kurkuma koju Vanja preporučuje za starije osobe - protiv bora i pigmentnih fleka. Mogu se dodavati i lavanda, med, kozje mlijeko, đumbir, sok od pomorandže...

"Lavanda je dobra jer nas uvodi u miran san, latice ruže su takođe dobre, med i mlijeko daju dobar ten. Kombinacija med i đumbir je za sapune koji se koriste za otklanjanje bubuljica i akni", pojašnjava nam ona.

Vanja koristi različite prirodne sastojke koji su pogodni za različite kožne probleme

Dalje, kaže, kantarionovo ulje se može kombinovati i dobro je za otklanjanje ožiljaka.

"Malina i med je najljepši sapun i asocira na naš valjevski kraj, dobar je za podočnjake i uklanjanje malih kapilara. U dvorištu gajim kivi i sapun u koji se on dodaje je dobar za piling", kaže za kraj i napominje da je i izbor dodataka veliki, ali da se mora znati koji je za šta dobar i na koji način se koristi.  


Tagovi

Prirodni sapuni Ljekoviti sastojci Mineralne boje Domaći sapun Natrij hidroksid Maslinovo ulje Kokosovo ulje


Autorica

Sanja Dovečer

Više [+]

Novinarka sa iskustvom od preko 20 godina. Upoznata sa stanjem i kretanjima u oblasti poljoprivrede na području Valjeva.