Za sebe kaže da je proizvođač i prerađivač voća i povrća na tradicionalan način od kojeg nikada ne odstupa. Avdo Muslimović iz Ustikoline, vlasnik porodičnog poljoprivrednog gazdinstva PP Muslimović, bio je neiscrpna "ruralno-agronomska" enciklopedija i odličan sagovornik koji rečenice završava savjetom ili već planiranim narednim korakom.
Kad čovjek voli ono što radi, kad u svaki korak unese puno ljubavi i proizvede na stotine tona ekološki uzgojenog voća i povrća, i uz sve to uživa u svom višedecenijskom radu nemoguće je na A4 format jedne ili više stranica to sve ukratko opisati. Za sebe kaže da je proizvođač i prerađivač voća i povrća na tradicionalan način od kojeg nikada ne odstupa. Avdo Muslimović iz Ustikoline, vlasnik porodičnog poljoprivrednog gazdinstva PP Muslimović, bio je neiscrpna "ruralno-agronomska" enciklopedija i odličan sagovornik koji rečenice završava savjetom ili već planiranim narednim korakom.
Sve što proizvedem je po principima tradicionalne proizvodnje, ekološki prihvatljive, ne želim i ne koristim baš nikakva neprirodna sredstva. Prije nije bilo hemijskih preparata i zaštitnih sredstava, moramo priznati prije 20-30 godina kvalitet je tada bio ispred prionosa, značajno su bili manji prinosi, ali smo bili sigurni da jedemo hranu koja neće škoditi zdravlju. Praveći poređenje poljoprivredne proizvodnje prije i danas Muslimović zaključuje da jedino ekološka proizvodnja predstavlja prihvatljiv način proizvodnje u budućnosti.
Osim što je garant zdravog proizvoda, takav tip proizvodnje osigurava očuvanje ekosistema i poljoprivrednih resursa oranica, voćnjaka, vodenih tokova i sl. Svoju proizvodnju voća i povrća Avdo je organizovao na oko 2 ha površine. Kombinacija plasteničke i proizvodnje na otvorenom dominira uz 1 ha pod zasadima voća šljive, jabuke i kruške. Osim što na svom imanju uspješno rukovodi tehnologijom uzgoja i prerade voća i povrća, Avdo Muslimović se za poljoprivredu i poljoprivredne proizvođače bori i u administrativnim vodama, vodeći Savez poljoprivrednih udruženja FBiH.
Osim na kućnom pragu, Muslimović svoje proizvode predstavlja i najčešće plasira na mnogobrojnim sajmovima širom BiH. Za svoj rad, trud i kvalitet proizvoda gazdinstvo Muslimović je više puta nagrađivano. Avdo se može pohvaliti sa ukupno 20 zlatnih medalja za svoje proizvode. Suha šljiva sa orasima u medu je tri puta nagrađivana zlatnom medaljom, zatim zlato za kvalitet ajvara, pekmeza od divljih jabuka i ukupno sedam zlatnih medalja za kvalitet pekmeza od jabuka i krušaka nagrađivan širom BiH.
Priliku da se uvjere u kvalitet proizvoda, sa oranica i voćnjaka gazdinstva Muslimović, imali su mnogobrojni posjetitelji 15. po redu Sajma "Jesen u Visokom". Iz organizacionog odbora Sajma su nam ukratko i prenijeli i jedan jedini uvjet koji je tražio Avdo Muslimović pri prijavi učešća na sajmu. Nakon kratkih pozdravnih poruka razgovor je dalje tekao ovako: "...ma nema šanse da propustim Sajam u Visokom, naravno da dolazim, rezervišite mi mjesto i jedva čekam da se vidimo opet i uvijek ću dolazit, ehhh ove godine imam jednu želju, možete li mi nabaviti dres vašeg nogometnog kluba, (NK Bosna Visoko), volim fudbal i hoću da u dresu prošetam mojim Goraždem."
Nije dugo prošlo a Avdo je već napravio fotku sa dresom.
"Trenutno smo u administrativnim procedurama da formiramo Savez koji bi okupljao sva udruženja poljoprivrednika sa prostora cijele BiH", kaže Avdo nabrajajući programse ciljeve Saveza.
"Plavi dizel" i smanjenje PDV-a - prve stavke novog udruženja poljoprivrednika
Avdu prekidam nakratko, opaskom: "Šta je sa mladima? Hoće l' u poljoprivredu, ima li interesovanja, kako da se oni bore !?" Iz Avdinog odgovora izvlačim ono najinteresantnije: "Tek kad se poljoprivredna proizvodnja i poljoprivrednik izjednače sa drugim branšama po mjesečnim primanjima i zaradom, onda će biti interesovanja kod mladih, jer će osim za sebe ono što proizvedu imati i perspektivu za daljnji rad, razvoj i zaradu. Sada to izgleda nemoguće, ali nije. Postoji niz rješenja kako to urediti. Imamo toliko nivoa vlasti i da bar jedan nivo konkretno mladim osigura benefite uplaćenih doprinosa jedne, dvije ili tri godine, dok ne stanu što se kaže "na noge", neće biti većeg interesovanja i nažalost oranice i polja će nam biti prazna. A nastavit ćemo dalje da gušimo domaće tržište uvezenim proizvodima."
Nadajmo se da to tako neće biti. Neka primjer gazdinstva Muslimović bude vjetar u leđa i dokaz da se od svog rada može pristojno i vrlo bitno zdravo živjeti.
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Partner
Visoko,
Bosna i Hercegovina
tel: +387 32 738 880,
e-mail: e-salter@visoko.gov.ba
web: https://www.facebook.com/JesenuVisokom/