Dok su sjevernu, centralnu i istočnu Evropu obilježili topli i suhi uvjeti, na Pirenejskom poluotoku došlo je do bujičnih poplava
Povoljno vrijeme u većem dijelu Evrope, s prosječnim do iznadprosječnim temperaturama i manjkom padavina, ubrzali su sjetvu i žetvu te osigurali razvoj usjeva. Ipak, decembarski JRC MARS bilten ističe da su nepovoljni uvjeti zabilježeni u dijelovima Španije, Italije, Rumunije, Bugarske, Turske, Ukrajine i Rusije.
Intenzivne kiše uzrokovane tzv. fenomenom izolirane depresije na velikoj nadmorskoj visini (DANA) pogodile su istočnu Španijku krajem oktobra, što je dovelo do bujičnih poplava u Valenciji i Kataloniji. Kako navode, kumulativne padavine u tim regijama premašile su dugoročni prosjek za više od 100%, a lokalno i za preko 150%.
Slično tome, u sjevernoj Italiji obilne kiše do sredine oktobra uzrokovale su poplave, spriječile žetvu ljetnih usjeva i odgodile početak sjetve zimskih usjeva na novembar.
Suša na Siciliji, prenosi izvještaj, posljedica ljetnih sušnih uvjeta, izaziva ozbiljnu zabrinutost za sjetvu durum pšenice koja mora biti završena do decembra. Slično, u jugozapadnoj Rumuniji i pojedinim dijelovima Bugarske suša je negativno utjecala na nicanje i početni razvoj uljane repice i zimskih žitarica.
U istočnoj Ukrajini i južnoj evropskoj Rusiji suha tla otežala su sjetvu, rezultirajući manjim posijanim površinama i slabim stanjem izniklih usjeva. Na istoku Rusije hladnije vrijeme napravilo je dodatnu štetu. Kako kažu, u Turskoj su padavine bile među najnižima od 1991., što ugrožava sjetvu zimskih žitarica.
S druge strane, deficit padavina zabilježen je i u većem dijelu sjeverne, središnje i istočne Evrope. Posebno su pogođeni Irska, Ujedinjeno Kraljevstvo, Belgija, Nizozemska, južna Skandinavija, baltičke zemlje, jugozapadna Bjelorusija te dijelovi Rumunije, Bugarske, Grčke, Turske i Alžira, što je dodatno otežalo poljoprivredne aktivnosti.
Do kraja mjeseca hladan zrak nastavit će se širiti većinom Evrope, dok se za Pirenejski poluotok prognoziraju blage temperature. Kiša se očekuje u većem dijelu Evrope, s najvišim nivoima padavina u planinskim područjima i regiji Crnog mora.
Do januara se očekuju topliji uvjeti od prosjeka, s temperaturama do 3 °C iznad uobičajenih u sjeveroistočnoj Evropi te do 2 °C u većem dijelu kontinenta. Na Pirenejskom poluotoku padavine će vjerovatno biti 0–50 mm ispod prosjeka, dok se za sjevernu Evropu predviđa do 50 mm više od prosjeka.
Tagovi
Autor