Ativirano je žuto meteorološko upozorenje za područje cijele BiH zbog visokoh temperaturnih vrijednosti, a u regiji Banje Luke i zbog grmljavine.
Početak septembra bilježi natprosječne temperature zraka i uglavnom vedro nebo, no atmosfera je ipak nešto nestabilnija, tako da se tokom sedmice očekuju popodnevni pljuskovi nerijetko praćeni i grmljavinom.
Iako su izraženije padavine u prvom dijelu sedmice najavljene u zapadnim i sjeverozapadnim područjima, u utorak su se na udaru jakog olujnog nevremena, praćenog velikom količinom kiše, jakim vjetrom i ledom, našli dijelovi Hercegovine. U Širokom Brijegu i Nevesinju led je sinoć zabijelio pojedina naselja.
Kako je za Agroklub rekao poljoprivredni proizvođač Mile Kuljić, vlasnik Privrednog društva "Kumin" iz Nevesinja, uglavnom je riječ o gradskim lokalitetima.
"Bilo je dosta nevremena, ali lokalnog, nije zahvatilo kompletno područje, više prostor grada. Nemam informacije da su stradali negdje nasadi i usjevi. Kod mene gdje su moji usjevi nije bilo leda", kazao nam je Kuljić.
Dramatično je noćas bilo i u Stocu gdje je veliki šumski požar zaprijetio naseljenim mjestima na granici uz Ljubinje. Požar su uzrokovali udari munja.
Grmljavina se danas očekuje na području banjalučke regije, gdje je aktiviran i žuti meteoalarm. Isto upozorenje izdato je i za ostatal BiH, ali zbog očekivanih visokih temperaturnih vrijednosti. Inače, pred kraj sedmice u južnim područjima Bosne i Hercegovine očekuju se izraženije padavine.
Iako će temperature tokom dana i dalje biti visoke za ovo doba godine, u jutarnjim satima neće izostati svježine naročito u centralnim područjima zemlje. U periodu od 9. do 17. septembra preovladavat će pretežno sunčano i stabilno vrijeme, dnevne vrijednosti temperature kretat će se od 22°C do 28°C, jugu zemlje do 33°C.
BHmeteo navodi kako odbrojavamo polako zadnje dane toplog i sušnog vremena. "Pred kraj prve i tokom druge dekade septembra izgledna dugo očekivana promjena vremena uz povremeno kišu i pljuskove sa grmljavinom u čitavoj zemlji. U početku južina i vruće, a prema sredini septembra postepen pad temperatura", objavljeno je na stranici za prognoziranje i praćenje vremena.
Dugotrajna suša i visoke temperature preko 35°C negativno su utjecale na ratarske kulture prije svega kukuruz, soju i suncokret, što će se u nekim regijama već odrazilo na prinos. Uz nedostatak padavina ubrzan je procese zrenja jarih usjeva što je značajno ubrzalo žetvu, ali i utjecalo i na slabiji kvalitet.
Visoke temperaturne vrijednosti zraka pogoduju i za intenzivniju pojavu biljnih štetočina. Breskvin smotavac u odsustvu svog glavnog domaćina (uslijed završene berbe bresaka) nastavlja dalji razvoj na plodovima jabuke. Pored insekata, u višegodišnjim zasadima, utvrđena je aktivnost poljskih glodara.
Naslovna fotografija: Maja Celing Celić/Screenshot/Facebook
Tagovi
Autorica