Kada se sve smiri, imat ćemo želju pohrliti u svoje bašče, detektirati nastalu štetu i odmah ju poželjeti popraviti. Budite oprezni da ne napravite još veću
Ovo su nas ljeto zadesile strašne oluje koje su nosile krovove, grede, rušile stabla, a polja kukuruza, suncokreta ravnale sa zemljom. Tuča je po nekoliko puta poharala mnoga područja, uništavajući ovogodišnju žetvu i berbu.
Na sreću, bilo je i područja gdje su se biljke ipak mogle spasiti.
Nove nepogode čekaju nas već danas, snažan vjetar, ponegdje tuča, oborine i znatan pad temperature.
Kada se sve smiri, imat ćemo želju pohrliti u svoje bašče, detektirati nastalu štetu i odmah ju poželjeti popraviti. Već smo pisali o tome kako sanirati štetu nakon tuče. No, treba imati na umu jednu bitnu stvar, u vrt ne treba ići odmah dizati biljke, tretirati i slično, o čemu u grupi Mala bašta u slami piše iskusna vrtlarka Sanja Ćosić.
"Kada oluja prođe, ruke u džepove, ne dirajte ništa u vrtu. Znam da je prvi poriv poravnati biljke, uspraviti, vratiti u red. Smijete samo plakati", komentira ona i dodaje da oluja nosi velike količine vode i biljke će biti natopljene, odlično hidrirane, krhke, lomljive te ćete diranjem samo povećati štetu.
"Neće im ništa biti dan-dva da leže okolo, ovisno o tome koliko je kiše palo. Pričekajte da se malo osuše, da pod prstima osjetite žilavost lista, stabljike i tek ih tada podižite, inače ćete polomiti ono što je izbjeglo vjetru dan poslije", poručuje te naglašava da se tada mogu koristiti sredstva kao što je drin organsko gnojivo, aminokiseline, mikroorganizmi, enzimi i slično.
No, naša Ranka Vojnović upozorava da budete oprezni ako ostavljate biljke rajčice, paprike i sl. koje su pale na zemlju jer postoji šansa da u kontaktu s teškom, zbijenom zemljom brzo dođe do plamenjače, već istog dana. Isto je i u udolinama gdje se zadržava vlaga pa je važno biljku uspraviti da se što prije osuši te ju tretirati fungicidima i već navedenim preparatima.
A da biste što više ublažili štetu, ovo su mjere koje preporuča Sanja Ćosić:
Imate li vi kakve savjete? Kako čuvate biljke ovih dana kada našim područjima hara strašno nevrijeme? Podijelite ih s nama u komentaru ili pak na našem KLUBu.
Tagovi
Autorica