Zamrzavanje dovodi do promjene teksture ploda zbog pucanja staničnih stijenki što znači da će, kad se odmrzne, biti kašast, ali i dalje iskoristiv za mnoga jela
Zamrzavanje paradajza je vrlo praktično za one koji imaju veće količine ovoga povrća, a nemaju ga kada pojesti ili termički obraditi u sok, šalšu ili koju drugu zimnicu.
Kao i za one koji su zbog velikih vrućina izbjegavali kuhanje soka usred ljeta pa su taj posao ostavili za hladnije dane.
On gubi neke nutrijente, ali zadržava većinu korisnih sastojaka. Na primjer, gubi dio C vitamina, ali zadržavaju likopen, antioksidans koji se čak bolje apsorbira u organizam kada je termički obrađen - kuhanjem ili pirjanjem. Osim toga, ostaju i vlakna te minerali kao što su kalij, magnezij i kalcij.
S obzirom da je pun vode, zamrzavanje dovodi do promjene teksture ploda zbog pucanja staničnih stijenki što znači da će, kada se odmrzne, biti kašast, ali i dalje iskoristiv za mnoga jela kao što su juhe, umaci, sataraš i sl.
Iz iskustva znamo da i odmrznut ima onaj specifičan miris, no priznajemo, tekstura se značajno mijenja.
Ovaj način možete koristiti ako imate manje plodove ili cherry paradajz i dovoljno mjesta u zamrzivaču. Kasnije ga možete koristiti za sve namjene. Možete ga prvo blanširati da biste uklonili kožicu iako, ona će se vrlo lako skinuti nakon odmrzavanja. Važno je da ga u vrećicu ne stavite dok je svjež jer će se zalijepiti pa će kasnije biti teško rukovati s njim.
Prvo ga operite, osušite i stavite na kakav pladanj, lim i sl. te stavite u zamrzivač na par sati. Nakon toga ga izvadite i prebacite u vrećicu.
Ako želite skratiti vrijeme pripreme obroka, najbolje je narezati plodove na željenu veličinu - sitnije za umake, krupnije za staraš i sl. Nakon toga ih zamrznite na isti način kao cijeli, a onda prebacite u vrećice.
U slučaju da nemate dovoljnu količinu za kuhanje soka ili pirea kojeg biste čuvali u ostavi, paradajz možete izblendati, uliti u posudice za led, manje plastične posude ili vrećicu te ga koristiti po potrebi.
Možete ga zamrznuti i pečen. Ako je manji, dovoljno je da ga prepolovite, a veće narežite na deblje kriške. Stavite ga na lim za pečenje, posolite i prelijte uljem. Pecite ga na 180°C dok ne omekša, oko 20-30 minuta. Nakon hlađenja stavite u plastične posude ili vrećice.
Cijele, komadiće i pire ne morate odmrzavati prije korištenja nego ih odmah ubaciti u jelo dok je pečene prije daljnje obrade bolje odmrznuti.
Imate li kakav savjet, podijelite ga s nama u komentaru ispod teksta
Računajte na to da je zamrznuti paradajz već omekšan te će mu trebati kraće vrijeme termičke obrade.
Preporuka je da se potroši do 6 mjeseci, a najkasnije do godinu dana jer se vremenom gubi okus.
Tagovi
Autorica