Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Oprašivanje limuna
  • 06.11.2024. 07:30

Kako oprašiti cvjetove limuna u zatvorenom prostoru?

U slučaju da cvjetaju u ovo doba godine, dakle sredinom jeseni, cvjetove možete sami oprašiti i tako dobiti plodove. Imajte na umu da će njihov proces rasta biti nešto sporiji nego na višim temperaturama pa budite strpljivi

Foto: shutterstock/Cynthia Shirk
  • 142
  • 26
  • 0

Limun ne podnosi niske temperature, a one od -5°C mogu na njemu prouzročiti znatna oštećenja. Ozebline mogu dovesti do uginuća čitave biljke. Uzgajani u posudama se na kontinentu unose u zatvorene prostore kao što su hodnici, predsoblja, tavani i sl. Optimalna temperatura za prezimljavanje je između 15 i 20 °C tokom dana, a noću oko 10-15 °C.

Voli svjetlost pa ga je važno smjestiti blizu prozora s puno prirodnog svjetla ili osigurati umjetnu rasvjetu. Također, održavajte umjerenu vlažnost zraka, jer im suhi zrak u zatvorenom prostoru može izazvati probleme s opadanjem lišća.

Kako oprašiti cvjetove? 

U slučaju da cvjetaju u ovo doba godine, dakle sredinom jeseni, cvjetove možete sami oprašiti i tako dobiti plodove. Imajte na umu da će njihov proces rasta biti nešto sporiji nego na višim temperaturama pa budite strpljivi. 

Oprašivanje se radi na vrlo jednostavan način koristeći mali kist ili čak vrh čiste vate. 

Prvo, pažljivo pređite kistom po prašnicima jednog cvijeta, a zatim prenesite pelud na središnji dio drugog - žig tučka koji je ljepljiv te tako prima pelud. Ovaj proces oponaša prirodno oprašivanje koje bi inače obavile pčele, neki drugi oprašivač ili vjetar.

Čim se pojavi novi cvijet, oprašite i njega čime značajno povećavate šanse za formiranje plodova. 

Koji su optimalni uvjeti za rast? 

No, za njihov uspješan razvoj važno je osigurati optimalne uvjete.

Osim svjetlosti, najbolji raspon dnevne temperature za razvoj plodova limuna u zatvorenom prostoru je između 18 i 24 °C. Tada će proces zrenja biti stabilan i ujednačen.

Noćne temperature mogu biti niže, između 10 i 15 °C, što je prirodno za citrusna stabla i može čak potaknuti cvjetanje. Međutim, izbjegavajte da padnu ispod 10 °C jer može doći do stresa kod biljke koji bi mogao utjecati na formiranje i razvoj plodova. Također, ne držite ga na propuhu. 

U zatvorenim prostorima zimi zrak često može biti suh zbog grijanja, pa je dobro povremeno prskati biljku vodom ili postaviti ovlaživač zraka u blizini kako bi se održala potrebna vlažnost

Limun zahtijeva hranjivo tlo, bogato azotom, fosforom i kalijem. Prihrana posebno formulirana za agrume može pomoći u stimulaciji cvjetanja i rasta plodova.

Sada ga ne treba presađivati 

Njegovo se presađivanje može obaviti u svako doba godine, ali je najbolje u doba mirovanja vegetacije. 

No, kako piše Pavle Bakarić u knjizi "Limuj u domu i dvorištu", ovu radnju reba izbjegavati činiti za vrijeme pune vegetacije, posebno u cvatnji ili početku rasta mladih plodova. 

Kako i kada presaditi limun? 

Sve što može negativno utjecati na korijenov sistem i krošnju u tim fazama može dovesti do opadanja lišća, cvjetova ili plodova. Najbolje je to napraviti pred početak proljetne vegetacije. Tom prilikom treba paziti na korijenov sistem, kako ga ne bi oštetili. 


Tagovi

Limun u zatvorenom Oprašivanje limuna Limun u posudi Plod limuna Oprašivanje četkom Uzgoj limuna


Autorica

Maja Celing Celić

Više [+]

Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.