Dešava li vam se da se borovnica odjednom počne sušiti tokom ljeta, naročito nakon berbe?
Plamenjaču uzrokuje gljivica Phomopsis vaccinii. U pojedinim zasadima, ona je dočekala nedavne kiše i počela da napada grmove.
Najbolji dokaz da je grm napadnut jeste iznenadno žućenje i smeđa boja pojedinačnih grana koje se suše od vrha ka dnu izdanka, odnosno, žbunova.
Ostali dio žbuna ostaje zdrav. Listovi dobijaju pjege koje se brzo šire, bilo iz sredine, bilo s rubova. Iako se simptomi bolesti pojavljuju u slučaju mnogo padavina tokom proljeća, do pojave iste može doći i tokom kasnog ljeta, naročito nakon dužih sušnih perioda.
Upravo se takva situacija desila poslije nedavnih padavina. Gljivica se aktivirala, a iako ima lišća na grmovima, olakšavajuća okolnost je što je berba završena.
Što se tiče zaštite, prvo što bi trebalo da se uradi jeste da se orežu zaraženi izdanci i izbace iz zasada. Dobro bi bilo da se često vrši dezinfekcija makaza. Odmah nakon rezidbe može se primijeniti krečni sumpor ili bakar, ali u manjoj dozi, jedan kilogram u 100 litara vode krečnog sumpora ili litra bakra, najbolje bakarnog hidroksida, takođe u 100 litara vode. Hidroksid će duže ostati na grančicama i listovima, a dovešće i do bržeg opadanja listova.
Istu radnju trebalo bi obaviti još jednom tokom novembra i decembra, kada opadne sve lišće, a za svaki slučaj, i naredne godine prije cvjetanja.
Bakar i krečni sumpor dozvoljeni su u organskoj proizvodnji, a od ostalih sredstava može da se koristi 30%-tni hidrogen peroksid, u dozi litra u 50 litara vode, kurkuma ili sredstva na bazi smeđih i zelenih algi obogaćena jodom.
Takođe, svako zadržavanje vode oko borovnica može da izazove novi napad i potpuno propadanje žbunova. Zato je od velike važnosti da grmovi borovnica budu izdignuti.
Fotoprilog
Tagovi
Autor