Pretraga tekstova
Čeka se i nalaz uzorka divlje svinje koju je usmrtio voz u naselju Suho Polje.
U Doboju je regirstiran prvi slučaj afričke kuge svinja, a zaraza je otkrivena kod uginule divlje svinje koju su pronašli lovci na Putnikovom Brdu, oko tri kilometra od naselja Stanovi. Analizom uzorka utvrđeno je da je zaražena. Primjerak je zakopan.
"Iskopana je jama mehanički, došla je ekipa sa bagerom. Izvršena je dezinfekcija terena", rekao je veterinarski inspektor Mladen Dragičević.
Alarm je to i za domaćinstva koja uzgajaju svinje. Potrebno je povećati biosigurnosne mjere, odnosno dezinfekciju i higijenu, te pratiti stanje životinja. Nagla visoka temperatura, odbijanje hrane i tačkasta krvarenja po tijelu, prvi su simptomi zaraze.
"Poprilično su vlasnici uznemireni. Pogotovo oni čije svinje hodaju vani, koje nisu zatvorene u štalama. Apelujemo na njih da svinje drže zatvorene, da ne dolaze u kontakt sa divljim svinjama, ukoliko je to moguće spriječiti", istakao je veterinar Kenan Čabrić, javlja RTRS.
Određenih uputstava pridržavaju se i lovci. Tim prije jer je posljednjih godina u dobojskom lovištu, uprkos intenzivnom odstrelu, pojačana gustina naseljenosti divljih svinja. Čekaju uputstva Lovačkog saveza u slučaju potrebe smanjenja populacije.
"Sve lovačke sekcije su odredile lokacije gdje će se vršiti transport odstrijeljene divlje svinje i gdje će se vršiti uzimanje uzorka. Kao i zakopavanje u propisanu jamu unutrašnjih organa", naveo je predsjednik LU "Fazan" Doboj Vedran Božičković.
Nakon slučaja afričke kuge na Putnikovom brdu čeka se i nalaz uzorka divlje svinje koju je usmrtio voz u naselju Suho Polje kod Doboja. Prošle godine rađeno je preventivno uzorkovanje divljih svinja. Urađeno je 12 nalaza i svi su bili negativni. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske za sutra je najavilo sasatanak na temu suzbijanje i iskorjenjivanje afričke kuge svinja u Republici Srpskoj.
Na sastanku će biti prezentovana rješenja koja je pripremilo resorno inistarstvo, a u cilju prevazilaženja trenutne situacije.
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Kad temperature porastu, nema boljeg osvježenja od sočne, slatke i hladne lubenice. 🍉☀️ Pravi okus ljeta!
Kako su vaše lubenice rodile ove sezone?
Damir Senjan
prije 3 tjedna
Dalila Ja sam ti u djelo Bilogore, skoro sam vrh Bilogore, pa ti je hladno kad bi trebalo sjeme u zemlju, ako ideš sa flancima udari mraz. Klimatska Više [+] borba. A danas se ispekao rulječi kukuruz. Ili prehladno ili prevruče.
Dalila Ivanković Memić
prije 3 tjedna
Damire, istina, klima dosta utiče na sazrijevanje. Kod nas su ove stigle ranije, a za stajski gnoj se slažem – bez dobre prihrane teško je očekivati Više [+] prave, slatke lubenice. 🍉
Damir Senjan
prije 3 tjedna
Nešto mi blesavo palo na pamet, nije prodaja na kučnome pragu. Mi ostavimo adresu i GSL doveze na kučni prag, svi sretni zadovoljni. Nešto mi blesavo palo na pamet, nije prodaja na kučnome pragu. Mi ostavimo adresu i GSL doveze na kučni prag, svi sretni zadovoljni.
Damir Senjan
prije 3 tjedna
Lubenice u mom kraju dolaze tek oko 15.8 ipak smo mi hladniji dio Hrvatske a takva nam i kasnija vegetacija da sve kasnije dolazi i sazrijeva. Ali Više [+] bez stajskoga zreloga gnoja nema lubenica, već loptice za tenis ili golf.