Iz svoje ponude izdvajaju ocat od divljih jabuka te različite proizvode od kupine. Upravo oni najbrže pronađu put do kupaca.
Ako pitate posjetioce Mostarskog sajma, šta se nudi, reći će "od igle do lokomotive". Lokomotiva baš i nema, ali im se u smislu metafore može povjerovati. U jednom odjelu posebno vlada gužva, a izlagači kažu da je zbog dobre trpeze. Među njima je Dženan Delić iz Jablanice, inače, kaže nam redovan je čitatelj Agrokluba.
Na štandu su izloženi tradicionalni proizvodi poput sirćeta od jabuke, različitih medova i pekmeza te sokova i ručnih radova. Redovan je posjetilac sajmova, ne samo ovog nego širom BiH, ali je Mostarski, kaže, poseban jer je međunarodni i za njega se najduže priprema.
"Dosadašnja iskustva su veoma dobra, sklapamo nova prijateljstva, uspijemo prodati dio, nešto razmijenimo i poklonimo. Ne radimo komercijalu previše, nismo previše marketinški zastupljeni, ali to nam je budući cilj", kaže Delić.
Iz svoje ponude izdvaja ocat od divljih jabuka te različite proizvode od kupine – sok, džem i slatko. Upravo oni najbrže pronađu put do kupaca. Pojašnjava da je kupina dobra za pluća, "to je prirodna sirovina koju sakupljamo u okolici Jablanice, ona je veoma sitna, dugo vremena se bere, nije plantažna da se odjedanput može naći."
Zarada od ovih proizvoda u velikoj mjeri participira u njegovom kućnom budžetu. Izvjesno vrijeme je bila i jedini izvor prihoda, a trenutno Dženanova majka i sestra i žive od ovog posla. Kombiniraju ga i s drugim tradicionalnim zanimanjima te poljoprivredom općenito.
"Mala pakovanja meda od borovih iglica ili maslačka koštaju 10 KM, koliko i veliko pakovanje soka od kupina i drijena te jabukovog sirćeta čije manje pakovanje košta pet maraka. Pekmez od šipka je od 7 do 10 KM, zavisno od količine", kaže ovaj ekonomista po struci, dodavši da su ove godine zbog velikih poskupljenja, zaradu jedva ukalkulisali.
Za ručne radove u ovoj obitelji zadužena je majka, ona je "glavni proizvođač", navodi Dženan, dok je sestra Merima odgovorna za dekorativne detalje pletiva i marketing. Na sajmu nastupaju kao dio Udruge Hercegovački STAP, koja pokriva i dio troškova nastupa.
"Ovdje su ljudi koji rade koliko mogu, od kuće, bez plantaža i industrije i najposjećeniji štandovi su na našem dijelu, jer je ovdje uvijek dobra trpeza", zaključuje Delić na kraju naše posjete njegovom štandu.
Sajam možete posjetiti ovog tjedna, do subote, 9. aprila, do petka u terminu od 10:30 do 18:30 sati, dok je zadnji dan, u subotu sajam otvoren do 16 sati.
Ulaznice se po cijeni od 5 KM po osobi mogu se kupiti na samom ulazu, koliko košta i parking za automobil.
Povezana biljna vrsta
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Partner
Rodoč bb,
88000 Mostar,
Bosna i Hercegovina
tel: +387 36 350 194,
e-mail: info@mostarski-sajam.com
web: http://www.mostar-fair.com/