Preporuka je obavezno uraditi tretman sjemena soje s bakterijama, i to neposredno pred sjetvu, najpoželjnije 24 sata prije.
Soja je usjev srednje proljetne sjetve i sije se kada temperatura zemljišta dostigne 8 do 10°C. Optimalni rokovi zavise od klimatskog područja, u toplijim krajevima (npr. sjeverna Bosna) sije se od sredine aprila do početka maja, a u hladnijim od kraja aprila do sredine maja.
Preuranjena sjetva u hladno i vlažno tlo može usporiti klijanje i povećati rizik od bolesti. S druge strane, prekasna sjetva može smanjiti prinos jer soja ima kraći period rasta prije sušnih ljetnih mjeseci.
Proizvodnja ove kulture na području Posavskog kantona bilježi konstantan rast površina, a među glavnim razlozima su rentabilnost proizvodnje, stečeno znanje o gajenju soje, te sigurno tržište.
Agrotehnika proizvodnje soje promijenila se zadnjih godina, navodi Savjetodavna FBiH, napomenuvši kako se na tržištu može pronaći niz sredstava neophodnih za njeno gajenje, te uz poznavanje morfologije i fiziologije soje, ova proizvodnja se nameće kao vodeća kultura uz proizvodnju pšenice.
"Ono što soju izdvaja je simbioznost s bakterijama iz roda Bradyrhizobium japonicum, koje omogućavaju fiksaciju elementarnog azota. Tretirano sjeme formira na korijenu azotne kvržice koje vrše funkciju fiksacije", pojašnjavaju savjetodavci, dodavši kako simbiotski odnos osigurava soji do 70% potreba za azotom.
Preporuka je obavezno uraditi tretman sjemena soje s bakterijama, i to neposredno pred sjetvu, najpoželjnije 24 sata prije. Inokulaciju sjemena soje najbolje je obaviti u hladu kako bi se izbjeglo direktno izlaganje suncu. Sunčeva toplota može smanjiti učinkovitost bakterija u inokulantu.
Tretirano sjeme formira biljke s većim habitusom, većim brojem bočnih grana, te je veća stopa formiranja generativnih organa iz razloga zato što je biljka tijekom cijele vegetacije snabdjevena azotom.
"Naglasak je na prihranu mikroelementima i to borom i cinkom. Riječ je o elementima koji u velikoj mjeri uvjetuju uspješnost cvatnje i oplodnje", navode savjetodavci.
Na temelju ogleda tretiranih površina s mikroelementima, može se uočiti razlika u odnosnu na netretiranu površinu. Tretirane biljke su formirale veći broj cvjetova, zametnut je veći broj mahuna s većim brojem zrna u mahunama, također manji je broj šturih zrna.
Isto tako, analiza na kvalitativna svojstva potvrdila je opravdanost primjene bora i cinka.
Tagovi
Autorica