Skladišta treba izolirati od vlage dobrom ventilacijom i spriječiti prodor štetočina izvana.
Postoje štetni insekti koji napadaju gotove proizvode nakon žetve i berbe žitarica. Na taj način ih u skladištu oštećuju i utiču na kvalitet zrna, što za posljedicu ima nanošenje ogromne ekonomske štete samom proizvođaču. S druge strane, insekti mogu ući u skladišta unošenjem proizvoda, prijevoznim sredstvima, letom, a veoma često i u zaostalim žitaricama i neočišćenim i nedezinficiranim skladištima.
Najznačajniji skladišni insekti koji mogu uticati na kvalitet i količinu uskladištenog proizvoda su: žitni žižak (Sitophilus granarius), kukuruzni (Sytophilus zeamays) i pasuljev žižak (Acanthoscelides obtectus), žitni moljac (Sitoroga cerealela), ambarev moljac (Tinea granella), brašneni moljac (Anagasta küchniella), mali i veliki brašnar (Tribolium spp.), ali i mnogi drugi.
Preventivni zahvati protiv skladišnih štetočina obuhvaćaju, prije svega, adekvatan izbor skladišta, koje je napravljeno od čvrstog materijala. Prostorije trebaju biti izolirane od vlage sa dobrom ventilacijom i treba onemogućiti prodiranje štetočina izvana.
Pravilno skladištenje žitarica podrazumijeva temeljno čišćenje skladišta prije unošenja novih zaliha i fumigaciju, odnosno dezinsekciju praznog skladišta diklorvosom, u količini 50 do 100 cm3 na 100 m2, tretiranjem dva do tri dana prije unošenja robe u skladište. U istu svrhu koristi se preparat na bazi pirimifos-metila i to u praznim skladištima, u količini 0,75 – 1,5 ml/m2, a kod praznih vreća 0,5 ml/m2.
Evo koje mjere još treba preduzeti:
U zavisnosti od prisutnosti i stadija razvoja insekata u skladištu, suzbijanje se obavlja izlaganjem niskim ili povišenim temperaturama, za svaku skladišnu štetočinu koja se suzbija.
Da li čekati ili prodati odmah? Koja je dobra vijest za proizvođače pšenice?
Ostale mjere obuhvaćaju:
Tagovi
Autor