Spojio je poljoprivredu i društvene mreže. Na oba polja danas zarađuje, ali ulaže samo u jedno - ono za koje je siguran da će opstati!
Mladi poljoprivrednik Dario Habijanec iz prnjavorskog sela Štrpci lani je samo na proizvodnji kukuruza na 150 dunuma, zaradio godišnju platu prosječnog radnika u Bosni i Hercegovini. Kompletan izračun podijelio je i na svojim profilima na društvenim mrežama i izazvao salvu reakcija. Očekivano, različitih!
Ako neki od vas nisu prepoznali o kome se radi, riječ je o Doktor Habiju, poznatom poljoprivrednom influenseru, ako ne i najpoznatijem tiktokeru i youtuberu koji je svoj angažman na društvenim mrežama bazirao isključivo na poljoprivredu.
Prošlogodišnji izračun, sažeto, glasi: Sa 150 dunuma zasijane površine, požnjeli su 147 tona i 650 kg kukuruza. Prinos je bio 984 kg po dunumu. Za sjeme, đubre i preparate ukupno je potrošio 30.462 KM. Kukuruz je prodao po cijeni 0,35 KM/kg. Dakle, naplatio je 51.677 KM. Prostom računicom došao je do iznosa od 21.215 KM, odbivši 5.000 KM za naftu, čista zarada je 16.215 KM.
Uzimajući u obzir činjenicu da se kukuruz uzgaja na zemljama koje su “Bog zna koja klasa”, štetu od nevremena i divljih svinja, te da prosječan radnik u BiH mjesečno zaradi oko hiljadu maraka, Habijanec je zadovoljan.
"Nakon prošlogodišnje zarade, ove godine smo zasijali duplo više kukuruza, na oko 250 dunuma. Sijali bismo i daleko više, međutim Prnjavor je poznat kao poljoprivredni kraj, ovdje je velika konkurencija i teško je doći do zemljišta", kaže Habijanec za Agroklub.
Vjeruje da će ove godine zarada biti veća, očekuje rekordan prinos, godina je priča nam dobra, cijene kukuruza će biti bolje nego lani, više cijene sjemena nisu nešto puno utjecale jer je đubre bilo jeftinije. Na komentare se previše ne obazire, pa tako na onaj da u prethodno navedenoj računici nije uzimao u obzir svoj rad, odgovara da je to njegova zarada. Sarađuje sa kompanijom "Bisprom" iz Prnjavora kojima prodaje kukuruz, soju, suncokret i pšenicu. Cijene su, dodaje, korektne.
"Do jesenas smo sijali po 200 dunuma pšenice, sada smo odlučili da posijemo samo 50 dunuma, tako ćemo vjerovatno i ove jeseni jer je pala. Treba se bazirati na soju i kukuruzu, a sve ostalo će se raditi u minusu", navodi, istakavši da je to ocjena njegovog domaćinstva, a kojeg čine još supruga, majka i otac.
Sve što Dario danas zna, naučio je od svojih roditelja koji se 27 godina bave poljoprivredom. Stoga, iako izuzetno uspješan u influenserskom poslu, kaže da je poljoprivreda njegovo primarno zanimanje i tu ulaže najviše novca. Od prošle godine su krenuli i sa tovom bikova.
"Da kažem da je lako - nije, ali isplati se raditi, može se živjeti i ima računice. Problem je što se ne može postati milioner preko noći i zadnjih par godina se lijepo zarađivalo na ratarstvu, sada kada je došlo do pada ljudi su nezadovoljni. Još uvijek je to iznad minusa. Istini za volju koliko se više radi u odnosu na firme trebalo bi se više zarađivati", smatra ovaj mladi poljoprivrednik.
No, otkud poljoprivrednik u svijetu influensera, pitamo ga i saznajemo da je za sve "kriva" supruga, koja već bila poznata tiktokerka kada su se upoznali.
"Svjestan da su poljoprivreda i selo podcijenjeni kod omladine i da je za veliku većinu njih to sramota, planski sam u početku išao da snimam humor i zabavne klipove. Kada sam stekao popularnost počeo sam da promovišem poljoprivredu i selo", priča nam Dario.
Tada je, dodaje, njegov kanal dodatno napredovao, “eksplodirao”. A kada je već došao do stadijuma da na TikToku može obaviti snimak od 10 minuta, što mu je bilo premalo, ponovo na nagovor supruge, pokreće YouTube kanal.
"U tom trenutku na toj platformi bila su dva čovjeka koji snimaju po pet godina i čije sam kanale gledao kao nešto nedostižno. Međutim, za godinu dana sam postao najveći poljoprivredni kreator video sadržaja na Balkanu. Trenutno brojim 80.000 pratilaca i planiramo da postanemo prvi poljoprivredni kanal na Balkanu sa silver play button, da imamo i zvanično da smo uspjeli", kaže Habijanec.
Iako mu mnogi prigovore da je "lako snimati", navodi da se njegov radni dan nimalo ne razlikuje od drugih poljoprivrednika. U šest sati već počinje s radom, samo što paralelno i snima svoje aktivnosti, i to čitav dan.
"U 21 sat ulazim u kuću, palim stream na YouTubeu i lajvam do ponoći, a do dva ujutro editujem klipove i spavam samo četiri sata, izuzev zimskog perioda tada imam više vremena", kaže Doktor Habi, koji dodaje i da se tako može zaraditi.
A sve što stekne radeći na društvenim mrežama on ulaže u primarno zanimanje. To je kaže odlučio još od prvog angažmana na internet.
"Neki drugi tiktokeri i youtuberi, znate i sami, kupe auto od 30 do 50 hiljada i troše na putovanja. Ja sve ulažem, jer znam da će mi jednog dana ako ne bude TikToka i YouTubea sve to ostati. U suštini živim od poljoprivrede", jasan je.
Ovo domaćinstvo ukupno obrađuje 600 dunuma, domaćin, otac, je sezonski radnik u inostranstvu, pa kada dođe kući pripomogne. Svi koji prate ovog mladog poljoprivrednika znaju da oca u šali naziva robovlasnikom, a zahvaljujući njegovom vaspitanju danas je i sam uspješan mladi domaćin. Jer, sve poslove Dario stiže obaviti sa svojom suprugom.
"Ona vozi traktor i obavlja sve operacije. Sve što jedno muško zna raditi, zna i ona. Možda malo sporije i opreznije, što je i bolje jer nikada nije pokvarila ništa na traktoru, a ja jesam. Naravno tu je i majka, ona nije motorizovana, radi na domaćinstvu", priča nam.
Imaju svu potrebnu mehanizaciju, od one za sjetvu i prehrane do žetve i transporta. Kupili su i četiri nova traktora. U fazi su, kaže nam, obnove mehanizacije jer su prešli na veće mašine. Za dvije godine planira kupiti i traktor od 200 konja, a omiljena marka je Dajc (Deutz)
"Tu se držimo Golić tradea i Dajca. Moj djed je imao Dajca 80-tih godina i plakao je kad smo ga prodavali. Baš kad sam kupio ovaj novi, pomislio sam gdje je sada da vidi dokle je Dajc stigao. Iste marke nam je i kombajn i sad bi nam trebao stići novi traktor iz serije 6", zaključuje Dario na kraju našeg razgovora.
Tagovi
Autorica