Najviše šteta bijela leptirasta vaš izaziva na paradajzu, paprikama, krastavcima, šeri paradajzu, tikvicama, pasulju.
Najveću prijetnju povrtnim vrstama u plasteniku trenutno predstavlja bijela leptirasta vaš koja za kratak period može da smanji prinose i za 50%. Borba protiv ove štetočine nije nimalo laka s interesantno je da je se možete riješiti upotrebom začina, mlijeka i sirćeta.
Najviše šteta bijela leptirasta vaš, Trialeurodes vaporariorum, izaziva na paradajzu, paprikama, krastavcima, šeri paradajzu, tikvicama, pasulju.
Mnoštvo odraslih bijelih jedinki sišu sokove izazivajući nakon nekoliko dana sušenje i propadanje cijelih biljaka. List prvo počne da žuti, stvara se bjeličasta prevlaka nalik napadu grinja, poslije čega dolazi i do sušenja.
Najteže je ako je proljeće toplo jer onda u kontinuitetu dolazi do razvoja novih generacija i preklapanja starijih sa mlađim jedinkama. Razvoju pogoduje i prisustvo korova u plastenicima tako da je od velike važnosti da se uklone i prostor između redova biljaka popuni folijama ili malčom.
Borba protiv ove štetočine nije laka. Za prvi tretman potrebni su začini. Imajući u vidu nježno tijelo odraslih i mlađih jedinki ljuti začini kao što su biber, mljevena paprika, cimet, parališu i ubijaju jedinke.
Začinima se dodaje sirće s devet odsto alkohola (za salatu), kao i kurkuma koja je dobar dezinficijens i pomaže biljkama da se izbore sa bolestima do kojih može doći u slučaju jačeg napada, jer se naseljavaju gljive čađavice.
Po pedesetak grama navedenih začina stavlja se u kantu od 15 litara vode, ostavi se da odstoji jedan dan, pa se procijedi i stavlja u omjeru pet litara vode sa začinima, u prskalicu od 15 litara. Ostatak se dopuni vodom.
Poslije prvog prskanja poželjno je stresti biljke i poprskati ih vodom da se skinu preostale uginule jedinke sa stabala. Ako se jedinke, nakon dodirivanja, ne miču i lako skidaju s listova, odnosno, ako ne lete, to je znak da je prskanje uspjelo. Nakon toga, ide se sa domaćim, nekuvanim, mlijekom u dozi jedna i po litra u 15 l vode, plus dva deci sirćeta.
Sirće će da nagriza meko tkivo insekta, a mlijeko će da prekrije tijelo i začepi organe za disanje.
Nakon dva do tri dana, najbolje bi bilo da se biljke tretiraju vodom u kojoj su bile otopljene kopriva, gavez i crvena djetelina, uz dodatak nekuvanog mlijeka, kako bi se biljke koje su napadom vaši doživjele stres, snabdjele mineralima i vitaminima neophodnim za novi rast listova i formiranje plodova.
Fotoprilog
Tagovi
Autor