Pretraga tekstova
Vremenski uslovi bili su vrlo dobri, a u kombinaciji sa kvalitetnim zemljištem, i krtole su kvalitetne, bez bolesti i štetočina. No, cijena će mu ipak rasti
Sezona vađenja ranog krompira u Egiptu se približava, a u ovoj zemlji očekuju veliku potražnju iz inostranstva. Također, predviđa se i rast cijena, navodi FreshPlaza.
Vremenski uslovi bili su vrlo dobri, a u kombinaciji sa kvalitetnim zemljištem, i krtole su kvalitetne, bez bolesti i štetočina, kazao je menadžer izvoza u kompaniji Al Gamala, Mohamed Hassan koji smatra da će se ponoviti scenario od prošle godine kada je potražnja nadmašila ponudu, ali i rastuće cijene. Naime, problemi koji su se javili u toku proizvodnje su nagli rast cijena đubriva i drugih poljoprivrednih inputa.
Mnoge proizvođače je rast troškova proizvodnje odvratio od sjetve i pored dobrih prošlogodišnjih cijena. To je glavni razlog smanjenja površina pod ovom kulturom.
Hassan očekuje veliku potražnju evropskog tržišta, što potkrjepljuje kupcima koji su potpisali ugovore za hiljade tona.
"Velike količine tražene su u Španiji i Holandiji, uprkos njihovoj snažnoj domaćoj proizvodnji. Između ostalih, tražene su i u Hrvatskoj i Sloveniji. Na drugom mjestu su tržišta Zaliva kao što su Saudijska Arabija i Kuvajt, a slijede afrička tržišta", otkrio je.
Ponuda sortimenta je bogata, kao i krupnoća krtola. Očekuje se da će cijene porasti za najmanje 30 posto, što diktiraju troškovi proizvodnje i globalna neravnoteža između ponude i potražnje.
Tagovi
Egipatski krompir Rani krompir Proizvodnja krompira Izvoz krompira Uvoz krompira Cijena krompira
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja. Površina novog volijera će biti 400... Više [+]
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja.
Površina novog volijera će biti 4000 m2 i omogućiće lakši i sigurniji uzgoj fazanske divljači.