Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Štetni organizmi
  • 20.03.2025. 12:00

Zabranjen uvoz skoro 19 tona sjemenskog krompira u BiH

Laboratorijskom analizom utvrđeno prisustvo štetočine, uzročnika suhe truleži krtola!

Zabranjen uvoz skoro 19 tona sjemenskog krompira u BiH
Foto: Shutterstock/Sonia Gawwa
  • 262
  • 47
  • 0

Zbog utvrđenog prisustva štetnog organizma, zabranjen je uvoz 18.750 kilograma sjemenskog krompira u Bosnu i Hercegovinu.

Prilikom pregleda pošiljke, fitosanitarna inspekcija iz Inspektorata Republike Srpske obavila je uzorkovanje za laboratorijsku analizu, te je na osnovu izvještaja o ispitivanju utvrđeno prisustvo štetočine, uzročnika suhe truleži krtola.

"Rješenjem fitosanitarnog inspektora zabranjen uvoz sporne pošiljke i naređeno vraćanje pošiljaocu", naveli su iz Inspektorata RS.

Cijene sjemenskog krompira više nego lani

S obzirom na početak sjetvene sezone, inspektori posebnu pažnju prilikom kontrola u vanjskotrgovinskom prometu usmjeravaju na kontrolu kvaliteta sjemena poljoprivrednog bilja, sadnog materijala, đubriva i drugog poljoprivrednog repromaterijala, što je osnovni preduslov za postizanje visokih i kvalitetnih prinosa.


Tagovi

Sjemenski krompir Zabranjen uvoz Štetni organizmi Suha trulež Fitosanitarna inspekcija


Autorica

Selma Mujić

Više [+]

Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.