Pretraga tekstova
U narednom periodu aktivnosti će biti fokusirane na izradu projektnih prijedloga i okupljanje proizvođača.
Na području Rogatice "kuju se planovi" za izgradnju fabrike za preradu merkantilnog krompira. Naime, Poljoprivredna zadruga "Agroplan", koja je osnovana prije tri godine, planira pokretanje pogona za preradu, skladištenje i distribuciju polugotovih proizvoda.
Otvaranje ove fabrike osigurao bi siguran otkup krompira od proizvođača sa Sarajevsko-romanijske regije, što bi doprinijelo povećanju proizvodnje u ovom regionu, kao i boljoj poziciji na tržištu, navode iz Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi, PJ Istočno Sarajevo.
U narednom periodu aktivnosti će, kako dodaju, biti fokusirane na izradu projektnih prijedloga za izgradnju proizvodnog pogona, okupljanje proizvođača, rješavanje aktuelnih problema u oblasti tehnologije proizvodnje, kao i organizaciju studijskih posjeta drugim kooperacijama koje se bave sličnim poslovima.
Tim je povodom, ove sedmice u Općini Rogatica održan i radni sastanak kojem su prisustvovali načelnik Ninoslav Prelić, predstavnici Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi PJ Istočno Sarajevo, članovi Poljoprivredne zadruge "Agroplan", kao i stručnjaci iz firmi specijaliziranih za razvoj i realizaciju projekata u oblasti proizvodnje i prerade hrane i pića, uključujući fabrike, skladišta i hladnjače.
Istaknuto je, kako je riječ o projektu od velikog značaja jer će podržati razvoj poljoprivredne proizvodnje u regiji i doprinijeti održivom ekonomskom rastu kroz otvaranje novih radnih mjesta i jačanje industrije prerade hrane. Rogatica je prepoznata kao klimatsko okruženje koje je pogodno za proizvodnju kako merkantilnog, tako i sjemenskog krompira. Podsjetimo, riječ je o proizvodu zaštićenog geografskog porijekla.
Tagovi
Rogatički krompir Prerada krompira PZ Agroplan Fabrika za preradu Zaštićeni proizvod
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
🍂Predstavljanje izlagača 🍂 Tradicionalni obrt " Grnčarstvo Ohran ", Visoko Posude od gline 🏺 Pisani tragovi kažu da grnčarstvo u mjestu Liješeva, nadomak Visokog, seže daleko u prošlost. Jedan je od tradicionalnih visočkih zanata, koji s... Više [+]
🍂Predstavljanje izlagača 🍂
Tradicionalni obrt " Grnčarstvo Ohran ", Visoko
Posude od gline
🏺 Pisani tragovi kažu da grnčarstvo u mjestu Liješeva, nadomak Visokog, seže daleko u prošlost. Jedan je od tradicionalnih visočkih zanata, koji su opstali u manjoj mjeri i do danas.
⚱️ Toliko značajan za ovaj kraj, utkan u generacije mještana Liješeve, izuzetno kulturno nasljeđe Visokog, koje se nalazi na Preliminarnoj listi nematerijalne kulturne baštine BiH.. Nekada je ovaj zanat bio osnov egzistencije mnogih porodica, a danas samo odvažni i uporni nastavljaju tradiciju po kojoj je Liješeva nadaleko poznata.⚱️
🏺 Jedan od tih čuvara ovog zanata je porodica Ohran. Nastavljajući očevim stopama, grnčar Emir Ohran je naslijedio umijeće izrade glinenih posuda, a ljubav prema glini i tradiciji mu je urezana još od djetinjstva. Danas je " Grnčarstvo Ohran " aktivni čuvar zanata koji spaja prirodu i čovjeka. Zahvaljujići tome u krugu ove čestite porodice nastaju unikatni grnčarski proizvodi: glineni lonci, bardaci, pršulje, ćupovi, šerpe, tepsije, sačevi, duboki tanjiri i ostale posude različitih oblika i veličina.⚱️
🏺Osim estetske funkcije, hrana pripremljena u zemljanim posudama je zdravija, ukusnija i vraća u neka minula vremena. Svoju namjenu nalaze u kulinarstvu i gastronomskoj ponudi, pripremi i prezentaciji jela koja odišu tradicijom i bosanskom sofrom.
🏺 Svaka posuda nosi pečat grnčara, svakoj se posvećuje posebna pažnja i izrada.
🏺 Pozivamo Vas da posjetite ovaj štand, osjetite duh tradicije i kulture visočkog kraja. Ponesite sa sobom jedinstven suvenir u kojem hrana miriše i posebno inspiriše.
#JesenuVisokom 🍂
Adi Pašalić
prije 3 tjedna
Bude li na stanju, ponesem iduce sedmice ... Bude li na stanju, ponesem iduce sedmice ...
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Adi trebam jedan ozbiljan ćup u kojem mogu skuhati grah ili begovu čorbu za 10-ak ljudi Adi trebam jedan ozbiljan ćup u kojem mogu skuhati grah ili begovu čorbu za 10-ak ljudi