Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Japanski pivac
  • 30.10.2023. 18:00

Pooštrene mjere protiv opasne karantinske štetočine

Evropska komisija uvodi nove mjere kako bi spriječila dalje širenje japanskog pivca. Napada preko 300 biljnih vrsta.

Foto: Depositphotos/DanRoss
  • 98
  • 40
  • 0

Evropska komisija uvodi nove mjere protiv štetočine japanskog pivca ili japanske bube Popillia japonica. Sve članice će morati poduzeti mjere kako bi spriječile dalje širenje pivca na području Unije. Trenutno je prisutan u Italiji i Švicarskoj. Veliki problem je što se radi o insektu koji je veoma prilagodljiv na različitu uslove.

Pooštrene mjere

Neophodne su pooštrene mjere prevencije i uništavanja. U slučaju da se otkrije prisutnost štetočine na nekom području biće propisana zona kontaminacije od 1 km i tampon zona od 5 km, što je ukupno šest kilometara. U slučaju da se nakon djelovanja i dalje pokaže prisustvo potrebno je uspostaviti zonu kontaminacije od 3 km i oko nje tampon zonu od 15 km.

Odrasle jedinke skeletiraju listove (Foto: Wikipedia/Zech Smith)

Još od 2022. na snazi je odluka da drveće i biljke na podlogama, koje se trguje unutar Unije, ne smije imati prisustvo štetočine kada je uvezeno iz Kanade, Kine, Indije, Japana, Švicarske, Rusije i SAD-a. Trgovanje u kontaminiranoj i tampon zoni je moguće samo uz poštovanje strogih uslova. Postoji zabrana premještanja gornjeg sloja zemljišta, korištenih podloga za uzgoj i neobrađenih biljnih ostataka, osim ako nadležni organi nisu pregledali i utvrdili da nema prisustva štetočine.

Sve članice su u obavezi da imaju vlastite planove za vanredne situacije, što uključuje mjere za uništavanje otkrivenih jedinki, posebne zahtjeve za sakupljanje biljaka domaćina i postupke za identifikaciju vlasnika privatnog zemljišta ako se japanski pivac tamo nađe. Takođe, obavezne su provoditi godišnja istraživanja zasnovana na riziku u područjima gdje bi se štetočina mogla udomaćiti.

Opasnost za biljni svijet

Japanski pivac napada preko 300 biljnih vrsta, drveće, voćne i ukrasne vrste. Šljive i ruže su visoko na njegovom spisku omiljenih staništa i izvora hrane.

Štetu čine larve, grčice, koje svoj životni vijek provode u zemlji gdje se hrane korijenjem. Njihovo prisustvo se prepoznaje po žućenju i sušenju biljaka. One prezime na dubini do 20 cm, a u rano proljeće se premještaju bliže površini zemlje i kukulje. Odrasli insekti se pojavljuju od sredine maja do sredine juna, u zavisnosti od klimatskih uslova područja.

Dužina tijela je do 11 cm, a širina do 7 cm. Odlikuje se metalno zeleno-smeđom bojom. Ženka tokom četrdesetak dana položi oko 50 jaja u zemlju, na travnjačkim površinama, do dubine od 7,5 cm. Odrasli insekti tokom života jedu listove i prepoznatljivi su što ga skeletiraju.


Tagovi

Evropska komisija Japanski pivac Japanska buba Popillia japonica Karantinska štetočina


Autorica

Ranka Vojnović

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.

Izdvojeni tekstovi

KLUB

Europskom poljoprivredom dominiraju stariji poljoprivrednici - udio žena među mlađim nositeljima gospodarstava tek 32 posto

Europska poljoprivreda suočava se s problemom starenja. Samo 6 % poljoprivrednika u EU-u mlađe je od 35 godina, dok je više od polovice starije od 55 godina. Otprilike tr...

Više [+]