Pretraga tekstova
Nove regulative i zahtjevi su na meti kritika poljoprivrednika
Evropska komisija predviđa smanjenje upotrebe hemijskih agensa za 50 posto do 2030. godine, ali i zabraniti hemijsku zaštitu bilja u zaštićenom područjima Natura 2000.
Novom reformom će najviše biti pogođeni poljoprivrednici koji rade na takvim lokacijama, jer bi se prema ovim planovima upotreba hemijskih pesticida trebala potpuno zabraniti, izvještava Agrarheute.
Novi nacrt uredbe o upotrebi takvih sredstava je krajem juna predstavio Frans Timmermans, potpredsjednik Evropske komisije.
Referentna vrijednost bi trebala biti prosjek primijenjenih pesticida (kg/ha) od 2015. do 2017. godine.
Treba napomenuti da do sada pod zaštitom nisu bila područja koja nastanjuju ptice.
Veliki broj poljoprivrednika će se naći na udaru. Bez upotrebe pesticida dolazi u pitanje njihova proizvodnja, prvenstveno žitarica i stočne hrane. Uskoro bi u rezervatima za ptice mogli imati ista ograničenja kao u rezervatima prirode. Takva situacija bi mogla pogodovati pojavi protesta.
Protesti u Holandiji se ne smiruju - 11.200 gazdinstava će prestati s radom
Ministri poljoprivrede članica EU su na posljednjoj konferenciji izrazili zabrinutost, a njihova reakcija na planirane ciljeve smanjenja i ograničenja u zaštićenim područjima bila je negativna.
Dio njih se osvrnuo na veliki pritisak proizvodnje hrane, visoke inpute i potrošačke cijene. Njemački ministar poljoprivrede Cem Özdemir podržava ciljeve Komisije za smanjenje zaštite bilja, ali navodi da su pogođene velike površine poljoprivrednog zemljišta i potrebno je prvo ispitati uključivanje zaštićenih područja u uredbu i njene efekte.
Tagovi
Natura 2000 Evropska komisija Zaštićena područja Zabrana pesticida Rezervati za ptice Rezervati prirode
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Isplaćeno više od 7 miliona KM poticaja za šest mjera u RS
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske uplatilo 7.072.888 KM za podsticaj u poljoprivredi i to za 1.684 korisnika podsticaja. Plaćene su sl...