Iz budžeta za poljoprivrednu proizvodnju izdvajaju oko pola miliona maraka od čega za pčelarstvo oko 60.000 KM. Žele uspostaviti i pčelarsko-turistički centar.
Derventa ima oko 9.000 pčelinjih društava, a da je riječ o bogatom pčelarskom kraju, potvrdio je i nedavno održani Sajam proizvoda i usluga iz ruralnog područja "Derventa 2024", na kojem su se našli brojni eko proizvodi, najviše meda, ali i ljekovitog bilja i suvenira.
Već 18 godina, odnosno polovinu svog života, pčelari Neven Jeftić, koji ističe kako su ovdje najviše zastupljeni bagremov i livadski med, a pčelari se susreću sa istim problemima kao i njihove kolege u drugim krajevima države.
"Najgore je što su godine loše, teško se pouzdati u pčelarstvo. Sada je maloprodajna cijena kilograma meda 20 maraka. Malo je ovih sastanaka i sajmova i nije loše da se predstavimo građanima", kaže Jeftić.
Skoro dvije decenije pčelarstvom se bavi i Neven Martić, koji na više lokacija na području Dervente ima oko 400 pčelinjih društava i oko stotinu pomoćnih. Posljednjih deset godina to mu je osnovno zanimanje i kako kaže "samo o pčelama brigu brine".
"Na osnovu ljudi koji su iz hobija u ovom, od pčelarstva se može živjeti. Zaposleni ste cijeli dan i svaki dan ste u pčelinjaku, u svako doba godine. Kada je pakovanje i taj dio posla, priključi se i supruga, koliko mališani dozvole", priča Martić, dodajući da je godina po prinosima bila prosječna.
Pored meda, sve više su traženiji i drugi proizvodi, kao što su propolis, zdravi krem namazi u miksu sa medom i drugim zdravim proizvodima.
Organizator sajma je bilo dervenstko Udruženje pčelera "Lipa", čiji predstavnik Goran Merčep ističe da na ovaj način nastoje građanima predstaviti zdrave i prirodne proizvode. Patvoreni med koji nas je, kako navodi, preplavio, najveći je problem u plasmanu pravog zdravog meda.
"U Derventi ima oko stotinjak pčelara i jaka smo pčelinja zajednica sa brojem društava i proizvodnjom. Pčele su naša domaća apoteka od kojih možemo svašta da iskoristimo. Ova godina je bila prilično oskudna kada se radi o prinosima, a dovoljno govori činjenica da smo u toku sezone morali prihranjivati pčele", rekao je Merčep, te dodao da su podršku u organizaciji dobili od Gradske uprave i Turističke organizacije.
Gradska uprava iz budžeta za poljoprivrednu proizvodnju izdvaja oko pola miliona maraka od čega za pčelarstvo oko 60.000 KM, naveo je gradonačelnik Dervente, Igor Žunić, koji je i sam posjetio sajam i kupovinom proizvoda vrijednih domaćina, podržao ovu manifestaciju, ali i njihov trud i rad.
"Lijepo je kada imamo priliku da se okupimo i promovišemo domaće proizvode sa područja Dervente. Pčelari su se organizovali i ovo je treći sajam ove vrste. Vjerujem da ćemo u narednim godinama omasoviti broj izlagača i posjetilaca, a ovu manifestaciju održati tri puta tokom godine, a sve u cilju promocije domaćeg proizvoda", kaže Žunić.
Derventa je, navodi Žunić, mjesto koje njeguje pčelarsku proizvodnju i ima dobre proizvode, te dodaje da je cilj još bolja promocija i stvaranje boljih uslova za pčelarenje.
"U narednom periodu ideja nam je da zajedno sa udruženjima pčelara formiramo pčelarsko-turistički centar koji će biti turistička atrakcija, ali tu ćemo i i promovisati proizvode i samu proizvodnju meda", rekao je gradonačelnik.
Fotoprilog
Tagovi
Autor