Plodovi voća uglavnom opadaju u tri talasa, odnosno u tri razvojna i vremenska perioda. Prvo opadanje odmah je nakon cvjetanja, drugo tokom juna, a treće - pred berbu. Osim ovih glavnih rokova, plodovi opadaju i zbog jakih vjetrova i pojave bolesti i štetočina.
Voćke dobro cvjetaju i obilno formiraju plodove, ali mnogi od njih prije ili kasnije opadnu sa stabla. To je takozvano prirodno prorjeđivanje plodova, koje u nekim godinama, može da bude masovno i da i te kako utiče na rentabilnost proizvodnje. Plodovi najviše opadaju poslije cvjetanja ako nisu oplođeni. Ova anomalija najviše je izražena u uzgoju kruške i jabuke.
"Poslije oplodnje sjemeni zameci jabuke i kruške razvijaju se u sjemenke. Onaj plod koji ima dovoljno oplođenih sjemenih zametaka nesmetano će rasti, bit će stabilan i neće otpasti dok će plodovi u kojima nema oplođenih sjemenih zametaka ni razvijenih sjemenki, zastati u rastu jer ih ne podstiču hormoni. Nakon zastoja u rastu, razvija se sloj plutastih stanica, veza popušta i - plod otpada“, objašnjava diplomirani inženjer voćarstva, Aleksandar Antić, iz Kruševca.
Plodovi sa manjim brojem sjemenki opadat će i ako stabla nisu dobro nađubrena. Za formiranje dobrih cvjetnih pupoljaka, voćke se đubre mjesec dana pre cvetanja, sa 150 kg KAN-a po hektaru. Poslije cvjetanja voćkama se ponovo dodaje KAN. Ovo će đubrivo potaknuti rast plodova i lastara. Osim toga, prihranjivanje prije i poslije cvjetanja potpomaže proljetni rast korijena.
Prekomjerno opadanje plodova nakon cvjetanja može biti prouzrokovano lošom oplodnjom najčešće zbog zahlađenja za vrijeme cvjetanja. U to vrijeme, zbog hladnoće ne lete ni pčele, koje su inače izvrsni oprašivači. Plodovi mogu opadati i ako nije dobro odabran sortiment, odnosno, nema sorti takozvanih međuoprašivača već se u zasadu nalaze sorte koje nisu samoprašivači.
"U junu počinje drugi talas opadanja plodova. Opadaju plodovi sa manjim brojem sjemenki, ali najviše zbog suše, ako se voćke ne navodnjavaju. Razlog opadanja može biti i smanjena količina azota u zemljištu pa je preporuka i da se u tom periodu nađubri sa 100 kg KAN-a po hektaru. Posljednje opadanje je pred berbu, kada je šteta i najveća jer su plodovi već zreli. Plodovi u ovom periodu opadaju ako nisu blagovremeno prskani protiv jabučnog smotavca (crvljivosti), zbog olujnih vjetrova i suše“, naglašava Antić.
Tagovi
Autor