Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Štetočine šljiva
  • 16.04.2023. 09:00

Savijači i lisne uši već aktivni na šljivama - kako ih suzbiti?

Nakon prvog prskanja, naročito u slučaju ako je bilo dosta padavina, trebalo bi ponoviti tretman insekticidima i fungicidima, uz dodatak vodotopivih hranjiva

Foto: Bojan Kecman
  • 8.626
  • 529
  • 0

Savijači, Tortricidae, koji napadaju pupoljke, listove i mlade, tek zametnute plodiće, kao i lisne uši, već su počeli da se pojavljuju na stablima šljiva u zasadima u kojima je u toku precvjetavanje ili je došlo do vidljivije pojave prvih plodića.

Hladnije vrijeme koje je nedavno donijelo i realnu opasnost od mrazeva i odsustva roda za ovu godinu, najvjerovatnije je prekinulo ciklus razvića šljivine osice, a slična situacija desila se i prošle godine.

I prošle godine bio jak napad

Međutim, češće smjene kiše i toplijih dana, bile su povoljne za pojavu lisnih ušiju i gusjenica savijača, što je takođe bio slučaj i lani kada su proizvođači naročito imali problem sa lisnim ušima, zbog čega su, umjesto jednom, morali u nekoliko navrata da djeluju insekticidima kako bi prekinuli njihov razvoj.

Listovi se uvijaju i postaju svijetliji

Po svemu sudeći i ove godine desiće se isto jer meteorolozi za naredni period predviđaju dosta kiša i smjenu nižih i viših temperatura. Na stablima šljiva već mogu da se primijete gusjenice savijača listova i pupoljaka, koji mogu da ostanu deformisani i da zaostanu u razvoju. Listovi se uvijaju, postaju svijetliji, a sa strane se vide grizotine.

Lisne uši i savijači inače se pojavljuju krajem cvjetanja i tada mogu da se vide prvi simptomi bez obzira da li se prethodno radio tretman bakarnim preparatima. U mnogim slučajevima efekat bakarnih sredstava smanjuje se uslijed čestih padavina tokom ranog proljeća.

Obratiti pažnju i na Moniliu

Proizvođači bi trebalo da odmah poslije najavljenih kiša tretiraju stabla šljiva insekticidima registrovanim za suzbijanje ovih štetočina, a zajedno sa njima, poželjno je da se ubace i fungicidi na bazi ciprodinila, tebukonazola, difenokonazola, kaptana i ostalih, koji spriječavaju pojavu Monilie, uzročnika sušenja grančica i plodova šljiva.

Monilija: Sušenje voćnih stabala nemojte zamijeniti s oštećenjem od mraza

Neka od ovih sredstava djeluju na nižim temperaturama. Takođe, mogu da se dodaju vodotopiva sredstva za prihranu sa više fosfora i kalijuma.

Paziti na izbor insekticida

Treba istaći da su insekticidi iz grupe neonikotinoida zabranjeni u BiH što smanjuje dostupnost insekticida, ali za sada ima dovoljno preparata u poljoprivrednim apotekama. U svakom slučaju poželjno je da se proizvođači konsultuju sa savjetodavcima i stručnjacima.

Nakon prvog prskanja, naročito u slučaju ako je bilo dosta padavina, trebalo bi ponoviti tretman insekticidima i fungicidima, uz dodatak vodotopivih hranjiva. Kada se plodovi očiste od cvjetova i počnu s rastom, oko stabala bi trebalo da se raspe KAN đubrivo kako bi stablo imalo dovoljno snage da iznese rod i kako bi došlo do normalnog rasta plodova.


Fotoprilog


Tagovi

Savijači Tortricidae Šljivina osa Lisne uši šljiva Neonikotinoidi KAN Monilia


Autor

Bojan Kecman

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.

Izdvojeni tekstovi

KLUB

Na toplijim lokalitetima evidentiran je intenzivan porast vinove loze. Zbog najavljenog kišnog razdoblja poželjno je izvršiti preventivnu zaštitu vinograda jednim od pripravaka: Mikal flash, Mikal Premium F, Curzate F, Pergado F, Fantic F,... Više [+]