Guštin s našeg brda, pod tim motom nudi svoja vina merlot i malvaziju, a prve sorte u ovom vinogradu zasađene su 1898. godine
Slamnati šešir, širok osmijeh i flaša infuzije, ali ne one medicinske, bili su dovoljni da slovenski vinogradar Viljem Žižmond pokupi simpatije na festivalu vina u Sarajevu, održanom protekla dva dana.
Guštin s našeg brda, pod tim motom nudi svoja vina merlot i malvaziju, a prve sorte u ovom vinogradu zasađene su 1898. godine. Vinogradi se nalaze uz rijeku Vipavu na obodima Biljenskog brda na južnoj strani. Obasjani su suncem sa istoka sve do zalaska iza prekrasnih Biljenovih brežuljaka, koji su najveći slovenački vinograd u komadu i pokrivaju čak 260 ha vinogradarske zemlje. Obrađuju i 5 hektara vinograda u blizini rijeke Vipave na talijanskoj granici.
Odmah nakon što smo se predstavili, ljubazni Žižmond nas poziva u posjetu, želim nam pokazati sve što ima, a u Sarajevo je stigao sa nekoliko boca vina, jer ne želi probleme na granici.
“Merlot i malvazija, to je poezija, jer mi kod naše kuće nemamo drugoga, šest različitih malvazija i četiri merlota, različite godine, predjeli u vinogradu, tako da mi u jednom restoranu možemo pokriti čitavu liniju, odnosno asortiman", kreće iskusno s predstavljanjem svoje ponude, otkrivši nam da traži distributera u Bosni i Hercegovini.
Ljudi se po nekoliko puta vraćaju na njegov štand, to mu je, priča nam, znak da ovdje ima mušterija, pa bi dobar zastupnik u BiH sigurno imao posla. Na temu nam spontano dođe i brojnost stanovništva, pa kaže Viljem da je dva miliona Slovenaca, a na našu šaljivu doskočicu da je u toj brojci pola naših (Bosanaca i Hercegovaca), ne ostaje nam dužan.
"Ja imam 10 vaših koji rade kod mene, a polovina ima slovensko državljanstvo", dodaje.
Priča nam i kako je 2022. obilježila velika suša, ali da se to malo osjeti na vinima, 2023. je bila malo bolja kao godina, ali su imali veliki grad koji je uzeo oko 60 posto grožđa, no vina nisu slaba.
"Znate kako kažemo mi vinari, svaka godina je najbolja", zaključuje Žižmond.
Na stolu primjećujemo i pakovanje s natpisom Infuzija, riječ je o vinjaku koji je u ponudi od 1925. godine.
Svako ko želi bolje upoznati zemlju i njene ljude naučit će mnogo iz čaše njenog vina, to je poruka iz Guštin vinarije. Vrata su, kaže nam ovaj ljubazni vinogradar, širom otvorena za sve posjetioce, kako iz BiH tako i drugih zemalja.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica