Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Rezidba
  • 14.02.2024. 10:30

Rezidba vinove loze: Lastar presijecite centimetar iznad vršnog okca, pod blagom kosinom

U manjim vinogradima uobičajeno je da rezidba počinje sredinom februara, na dan Svetog Trifuna, 14. februara, zaštitnika vinogradara i vinara.

Foto: Depositphotos/ueuaphoto
  • 139
  • 37
  • 0

Rezidba je najznačajnija ampelotehnička mjera koja doprinosi uspostavljanju povoljnog odnosa između rastenja i razvića pojedinih organa vinove loze. Ona podrazumijevaju sve radnje pri kojima se pojedini organi djelimično ili potpuno uklanjaju sa čokota. 

Rezidbom se, kako navodi stručnjak za vinarstvo i vinogradarstvo Alen Predić, viši stručni saradnik u PSSRS, postižu mnogi ciljevi kao što su:

  • uspostavljanje optimalnog odnosa između visine prinosa i kvaliteta grožđa,
  • održavanje čokota i određivanje oblika koji omogućava lako obavljanje svih radnji oko obrade zemljišta, njegovanja, suzbijanja bolesti i štetočina i berbe grožđa,
  • uspostavljanje najpovoljnijeg odnosa između broja lastara i lisne površine, te broja cvasti odnosno grozdova, a sve u cilju dobijanja visokih i kvalitetnih prinosa,
  • postizanje rasporeda lastara na čokotu i rasporeda među čokotima koji doprinose ostvarivanju zadovoljavajućeg plodonošenja i dobrog sazrijevanja grožđa, 
  • da se pri vezivanju orezanih zrelih lastara oni zaštite od lomljenja, a njihova uloga u ostvarivanju prinosa grožđa poveća, 
  • da se postupkom djelimične ili potpune regeneracije stabla uspori starenje i produži period rentabilnog iskorištavanja čokota

Od 14. februara povoljno vrijeme

Podsjeća da se osnovna rezidba obavlja u periodu mirovanja vinove loze, od opadanja lišća u jesen prethodne godine do bubrenja okaca u proljeće naredne godine. Vrijeme zavisi od klimatskih uslova u pojedinim vinogradarskim područjima. U vinogorjima Republike Srpske rezidba se obavlja u jesen, u toku zime i u proljeće. Jesenja obično počinje u drugoj polovini novembra i primjenjuje se u zasadima velikih površina pod vinogradima. U slučaju povoljnih vremenskih uslova vrši se i tokom zime kako bi se završila do kraja marta prije bubrenja okaca. 

Pravilna primjena rezidbe moguća je samo kada se ona obavlja ručno (Foto: Julijana Kuzmić)

"U manjim vinogradima uobičajeno je da rezidba počinje sredinom februara, na dan Svetog Trifuna, 14. februara, zaštitnika vinogradara i vinara. Do sredine ovog mjeseca se u našim vinogorjima javljaju jaki zimski mrazevi, a nakon toga nastupa toplije vrijeme povoljno za obavljanje rezidbe", navodi Predić, dodavši kako je osnovni period za rezidbu u našim uslovima mart i početak aprila što ukupno iznosi 30-40 dana.

Jednogodišnji zreli lastari, kako pojašnjava, orezuju se na rod jer se na njima nalaze zimska okca u čijim pupoljcima se nalaze začeci cvasti. Ostavljeni dio, poslije rezidbe može biti kondir (1-5 okaca) ili luk (6-16 okaca), odnosno pri osnovnoj rezidbi na zrelo se izvjestan broj prekraćuje do osnove, a pojedini se prekraćuju na izvjesnoj udaljenosti od osnove. 

Kako postaviti stubove za vinovu lozu i povećati im trajnost?

"Izbor dužine rodnih elemenata nije proizvoljan već zavisi od bioloških osobina gajenih sorti, rodnosti okaca duž lastara, uzgojnog oblika i broja rodnih okaca koje treba ostaviti na čokotima", ističe ovaj stručnjak.

Tri načina rezidbe

Razlikujemo tri osnovna načina rezidbe: kratku, dugu i mješovitu rezidbu. Kratka se primjenjuje kod sorti kod kojih su prva okca pri osnovi lastara veoma rodna, pri dugoj se ostavljaju samo lukovi na sortama koje se gaje u toplijim krajevima na uzgojnim oblicima visokog stabla. 

 

Dalmatinci podigli vinograd u Potkozarju: Bolje nam je bijelo vino od hercegovačkog

"Mješovita se primjenjuje kod sorti kod kojih su okca pri osnovi lastara slabije rodnosti. Zbog toga se na istom čokotu ostavljaju kondiri i lukovi kako bi se iskoristila najrodnija okca na sredini lastara za donošenje roda", precizira Predić.

Pravilna primjena rezidbe moguća je samo kada se ona obavlja ručno. Izvodi se presijecanjem lastara, pomoću raznih tipova makaza (male i velike, pneumatske na baterijski i kompresorski pogon kao i raznovrsnim mašinama za izvođenje rezidbe na zrelo). Presijecanje lastara, kako pojašnjava stručnjak, vrši se na udaljenosti od oko 1 cm iznad vršnog okca koje se ostavlja na kondirima i lukovima. Presjek treba da ima blagu kosinu suprotno od okca kako bi se sokovi koji se izdvajaju iz lastara pri suzenju slivali suprotno od okca niz kondire odnosno lukove.


Povezana biljna vrsta

Vinske sorte vinove loze

Vinske sorte vinove loze

Engleski naziv: Wine grape | Latinski naziv: Vitis vinifera

Vinske sorte vinove loze bijeloga grožđa uzgajaju se na pjeskovitim tlima, a tamnija tla su povoljnija za crne (obojene) sorte, prije svega zbog svog povoljnijeg toplinskog... Više [+]

Tagovi

Rezidba loze Vinova loza Rezidba vinograda Tri načina rezidbe Alen Predić Idealno vrijeme rezidbe


Autorica

Selma Mujić

Više [+]

Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.

Izdvojeni tekstovi

KLUB

Najdraži grad 😊